Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PANNA MARPLE: HOTEL BERTRAM

PANNA MARPLE: HOTEL BERTRAM

Miss Marple, series 3: At Bertram's Hotel
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2007, 84 min.
reżyseria: Dan Zeff
obsada: Emily Beecham, Geraldine McEwan, Isabella Parriss, Martine McCutcheon, Vincent Regan
Premiera w Ale kino+: 28.11.2010 r.
5.00
343
15 głosy | 84 miejsce w rankingu
PANNA MARPLE: HOTEL BERTRAM
1
2

Jane Marple spędza wakacje w luksusowym Hotelu Bertram. Gdy jedna z pokojówek zostaje zamordowana, panna Marple rozpoczyna śledztwo.

Panna Marple (Geraldine McEwan) właśnie przyjechała do prestiżowego, położonego w samym sercu Londynu Hotelu Bertram. Jest mile zaskoczona, że nic się tu nie zmieniło od czasów, kiedy przebywała w hotelu jako młoda dziewczyna. Cieszy ją tradycyjny wystrój wnętrz, nienaganna obsługa i niepowtarzalna atmosfera. Wkrótce panna Marple zaczyna obserwować gości hotelowych. Większość z nich przybyła na oficjalne odczytanie testamentu multimilionera Richard Blaka, który zaginął siedem lat temu. Wśród zgromadzonych osób jest córka milionera Elwira oraz jej matka. W miarę upływu czasu napięcie rośnie i okazuje się, że Hotel Bertram kryje w sobie wiele mrocznych tajemnic. Gdy jedna z pokojówek zostaje zamordowana, w złapaniu zabójcy pomaga pannie Marple inna pracownica hotelu, Jane Cooper.

Panna Marple to, obok belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota, najsłynniejsza fikcyjna postać stworzona przez królową literatury kryminalnej, Agathę Christie. W odróżnieniu od ekscentrycznego Poirota, Jane Marple jest na pozór wzorem przeciętności. To poczciwa, niemłoda już angielska dama. Jeżeli coś jej można zarzucić, to tylko odrobinę wścibstwa. Mieszka w wiosce St. Mary Mead, ubiera się w klasyczne brytyjskie tweedy, przepada za robótkami ręcznymi, uwielbia pielęgnować swój ogródek i ma nienaganne wyspiarskie maniery. Kiedy jednak przychodzi do rozwiązywania zagadek kryminalnych, starsza pani ujawnia swój ostry jak brzytwa logiczny umysł, głęboką znajomość ludzkiej natury oraz wyobraźnię, którą potrafi przekroczyć rutynę myślenia policji. Te cnoty nie raz pozwoliły pannie Marple zawstydzić profesjonalnych stróżów prawa. W demaskowaniu sprawców zbrodni z pozoru doskonałych starsza pani nie ma sobie równych.

Panna Marple po raz pierwszy pojawiła się w 1927 roku w opowiadaniu "The Tuesday Night Club". Na kartach powieści ("Morderstwo na plebani") zagościła trzy lata później. Agatha Christie poświęciła jej w sumie 12 książek i liczne opowiadania. Pierwszą filmową odtwórczynią postaci panny Marple była w latach 60. Margaret Rutherford. Najnowszą ekranizacją przygód starszej pani detektyw jest nominowany do nagrody Emmy brytyjski serial telewizyjny "Panna Marple". Jego produkcja rozpoczęła się w 2004 roku i jest kontynuowana do dziś. W pierwszych trzech sezonach w główną bohaterkę wcieliła się Geraldine McEwan, znana m.in. z takich filmów jak "Robin Hood - książę złodziei" czy "Siostry Magdalenki". Od czwartego sezonu zastąpiła ją brytyjska aktorka teatralna Julia McKenzie. "Panna Marple" to cykl filmów połączonych postacią głównej bohaterki i oczywiście literaturą Agathy Christie. Każdy z epizodów oparty jest na innym tekście - powieści lub opowiadaniu królowej kryminału. Projekt zdobył popularność dzięki starannej produkcji, tradycyjnemu, pasującemu do prozy Agathy Christie brytyjskiemu klimatowi oraz znakomitej obsadzie - przez filmy o pannie Marple przewinęła się gościnnie plejada gwiazd, by wymienić Juliana Sandsa, Geraldine Chaplin, Joan Collins, reżysera Kena Russella czy ex-Bonda, Timothy Daltona.

ODCINKI

Panna Marple
PANNA MARPLE: GODZINA ZERO
PANNA MARPLE: NEMEZIS
PANNA MARPLE: PRÓBA NIEWINNOŚCI
PANNA MARPLE: KIESZEŃ PEŁNA ŻYTA
Panna Marple: Morderstwo to nic trudnego
Panna Marple: Dlaczego nie Evans?
Panna Marple: Strzały w Stonygates
Panna Marple: Zwierciadło pęka w odłamków stos
PANNA MARPLE: TAJEMNICA BLADEGO KONIA
PANNA MARPLE: TAJEMNICA REZYDENCJI CHIMNEYS
PANNA MARPLE: BŁĘKITNE GERANIUM
PANNA MARPLE: NOC W BIBLIOTECE
Panna Marple: Morderstwo na plebanii
PANNA MARPLE: 4:50 Z PADDINGTON
Panna Marple: Morderstwo odbędzie się...
Panna Marple: Uśpione morderstwo
PANNA MARPLE: DOM NIESPOKOJNEJ STAROŚCI
PANNA MARPLE: ZATRUTE PIÓRO
PANNA MARPLE: TAJEMNICA SITTAFORD
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...