Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PANNA MARPLE: TAJEMNICA REZYDENCJI CHIMNEYS

PANNA MARPLE: TAJEMNICA REZYDENCJI CHIMNEYS

Miss Marple, series 5: The Secret of Chimneys
serial kryminalny, Wlk. Brytania/USA, 2010, 90 min.
reżyseria: John Strickland
obsada: Adam Godley, Anthony Higgins, Charlotte Salt, Julia McKenzie
Premiera w Ale kino+: 16.01.2011 r.
5.00
343
20 głosy | 154 miejsce w rankingu
PANNA MARPLE: TAJEMNICA REZYDENCJI CHIMNEYS

Panna Marple towarzyszy lady Virgini Revel podczas weekendowego przyjęcia w jej rodzinnym domu w Chimneys. Niegdyś w rezydencji odbywały się spotkania polityków i dyplomatów - do czasu kradzieży diamentu, jaka miała miejsce ponad dwadzieścia lat temu.

Ambitny polityk George Lomax namówił jednak ojca Virgini, lorda Caterhama, aby zorganizował przyjęcie dla wpływowego austriackiego hrabiego, Ludwiga Von Stainacha. Virginia, która jest córką dalekiej kuzynki panny Marple, do końca weekendu ma zdecydować, czy przyjmuje oświadczyny George'a Lomaxa, czy podąży za głosem serca i wybierze zaloty innego konkurenta Anthony'ego Cade'a. Lomax jest nieco zdziwiony gronem osób, jakie zostały zaproszone do Chimneys. Poza panną Marple wśród gości jest panna Blenkinsopp, najstarsza córka gospodarza, Bundle, a także cicha i tajemnicza pokojówka Treadwell. W trakcie pobytu w Chimneys hrabia Ludwig ma zamiar załatwić osobisty interes - chce kupić rezydencję i wkrótce dobija targu z lordem Caterhamem. Wszyscy udają się na spoczynek. W środku nocy goście zostają zerwani z łóżek, ponieważ okazuje się, że hrabia zniknął. Nagle z tajnego przejścia w domu dochodzi odgłos strzału, a hrabia Ludwig zostaje znaleziony martwy w ramionach Anthony'ego Cade'a. Czy kandydat do ręki Virgini jest mordercą?

Panna Marple to, obok belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota, najsłynniejsza fikcyjna postać stworzona przez królową literatury kryminalnej, Agathę Christie. W odróżnieniu od ekscentrycznego Poirota, Jane Marple jest na pozór wzorem przeciętności. To poczciwa, niemłoda już angielska dama. Jeżeli coś jej można zarzucić, to tylko odrobinę wścibstwa. Mieszka w wiosce St Mary Mead, ubiera się w klasyczne brytyjskie tweedy, uwielbia pielęgnować swój ogródek i ma nienaganne wyspiarskie maniery. Kiedy jednak rozwiązuje zagadki kryminalne, ujawnia głęboką znajomość ludzkiej natury oraz wyobraźnię, którą potrafi przekroczyć rutynę myślenia policji. Te cechy nie raz pozwoliły pannie Marple zawstydzić profesjonalnych stróżów prawa.

Panna Marple po raz pierwszy pojawiła się w 1927 roku w opowiadaniu "The Tuesday Night Club". Na kartach powieści ("Morderstwo na plebani") zagościła trzy lata później. Agatha Christie poświęciła jej w sumie 12 książek i liczne opowiadania. Pierwszą filmową odtwórczynią postaci panny Marple była w latach 60. Margaret Rutherford. Najnowszą ekranizacją przygód starszej pani detektyw jest nominowany do nagrody Emmy brytyjski serial telewizyjny "Panna Marple". Jego produkcja rozpoczęła się w 2004 roku i jest kontynuowana do dziś. W pierwszych trzech sezonach w główną bohaterkę wcieliła się Geraldine McEwan, znana m.in. z takich filmów jak "Robin Hood - książę złodziei" czy "Siostry Magdalenki". Od czwartego sezonu zastąpiła ją brytyjska aktorka teatralna Julia McKenzie. Serial "Panna Marple" to cykl filmów połączonych postacią głównej bohaterki i oczywiście literaturą Agathy Christie. Każdy z epizodów oparty jest na innym tekście - powieści lub opowiadaniu Królowej Kryminału. Projekt zdobył popularność dzięki starannej produkcji, tradycyjnemu, pasującemu do prozy Agathy Christie brytyjskiemu klimatowi oraz znakomitej obsadzie - przez filmy o pannie Marple przewinęła się gościnnie plejada gwiazd, by wymienić Geraldine Chaplin, Joan Collins, czy reżysera Kena Russella.

FILM ZOSTANIE WYEMITOWANY W FORMACIE 16:9

Premiera: niedziela, 16 stycznia, godz. 20:10

ODCINKI

Panna Marple
PANNA MARPLE: GODZINA ZERO
PANNA MARPLE: NEMEZIS
PANNA MARPLE: PRÓBA NIEWINNOŚCI
PANNA MARPLE: HOTEL BERTRAM
PANNA MARPLE: KIESZEŃ PEŁNA ŻYTA
Panna Marple: Morderstwo to nic trudnego
Panna Marple: Dlaczego nie Evans?
Panna Marple: Strzały w Stonygates
Panna Marple: Zwierciadło pęka w odłamków stos
PANNA MARPLE: TAJEMNICA BLADEGO KONIA
PANNA MARPLE: BŁĘKITNE GERANIUM
PANNA MARPLE: NOC W BIBLIOTECE
Panna Marple: Morderstwo na plebanii
PANNA MARPLE: 4:50 Z PADDINGTON
Panna Marple: Morderstwo odbędzie się...
Panna Marple: Uśpione morderstwo
PANNA MARPLE: DOM NIESPOKOJNEJ STAROŚCI
PANNA MARPLE: ZATRUTE PIÓRO
PANNA MARPLE: TAJEMNICA SITTAFORD
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...