Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Panna Marple: Zwierciadło pęka w odłamków stos

Panna Marple: Zwierciadło pęka w odłamków stos

Miss Marple, series 5: The Mirror Crack'd From Side to Side
serial kryminalny, Wlk. Brytania/USA, 2010, 90 min.
reżyseria: Andy Hay
obsada: Gene Goodman, Jonathan Coyne, Julia McKenzie, Lindsay Duncan
Premiera w Ale kino+: 2.01.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 555 miejsce w rankingu
Panna Marple: Zwierciadło pęka w odłamków stos

Hollywoodzki splendor zawitał do miasteczka St Mary Mead wraz z pojawieniem się aktorki Mariny Gregg oraz jej męża, reżysera Jasona Rudd'a. Ciekawscy mieszkańcy stawili się tłumnie na przyjęciu w rezydencji Gossington Hall, aby przywitać parę. Czar jednak prysł, gdy fanka Mariny, Heather Badcock, zmarła nagle po wypiciu zatrutego drinka. Czy rzeczywiście śmiercionośny napój był przeznaczony dla niej?

Dla Panny Marple (Julia McKenzie) zastanawiające wydają się okoliczności, w jakich doszło do tragedii. Jej przyjaciółka Dolly Bantry, która była na feralnym przyjęciu, widziała, że w trakcie rozmowy z Heather Marina była wyraźnie czymś rozkojarzona i nieustannie wpatrywała się w tajemniczych gości stojących na schodach. Wkrótce panna Marple odkrywa, że zatruty drink był przeznaczony dla gwiazdy. Wspólnie z inspektorem Hewittem ustaliła również tożsamość zagadkowych gości. Tajemniczy dziennikarz okazuje się byłym mężem Mariny, zaś młoda amerykańska aktorka to była kochanka Jasona. Podczas gdy Marina kontynuuje pracę nad nowym filmem, jej osobisty asystent Hailey Preston i sekretarka Jasona, Ella Blunt, są świadkami kolejnego zamachu na życie gwiazdy. Do kawy aktorki znów została dosypana trucizna. Gdy w Gossington Hall dochodzi do drugiego morderstwa, nawet mąż Mariny zaczyna obawiać się o jej los. Jak zawsze w rozwiązaniu zagadki pomocna będzie niezawodna panna Marple.

Panna Marple to, obok belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota, najsłynniejsza fikcyjna postać stworzona przez Królową literatury kryminalnej, Agathę Christie. W odróżnieniu od ekscentrycznego Poirota, Jane Marple jest na pozór wzorem przeciętności. To poczciwa, niemłoda już angielska dama. Jeżeli coś jej można zarzucić, to tylko odrobinę wścibstwa. Mieszka w wiosce St Mary Mead, ubiera się w klasyczne brytyjskie tweedy, uwielbia pielęgnować swój ogródek i ma nienaganne wyspiarskie maniery. Kiedy jednak rozwiązuje zagadki kryminalne, ujawnia głęboką znajomość ludzkiej natury oraz wyobraźnię, którą potrafi przekroczyć rutynę myślenia policji. Te cechy nie raz pozwoliły pannie Marple zawstydzić profesjonalnych stróżów prawa.

Panna Marple po raz pierwszy pojawiła się w 1927 roku w opowiadaniu "The Tuesday Night Club". Na kartach powieści ("Morderstwo na plebani") zagościła trzy lata później. Agatha Christie poświęciła jej w sumie 12 książek i liczne opowiadania. Pierwszą filmową odtwórczynią postaci panny Marple była w latach 60. Margaret Rutherford. Najnowszą ekranizacją przygód starszej pani detektyw jest nominowany do nagrody Emmy brytyjski serial telewizyjny "Panna Marple". Jego produkcja rozpoczęła się w 2004 roku i jest kontynuowana do dziś. W pierwszych trzech sezonach w główną bohaterkę wcieliła się Geraldine McEwan, znana m.in. z takich filmów jak "Robin Hood - książę złodziei" czy "Siostry Magdalenki". Od czwartego sezonu zastąpiła ją brytyjska aktorka teatralna Julia McKenzie. Serial "Panna Marple" to cykl filmów połączonych postacią głównej bohaterki i oczywiście literaturą Agathy Christie. Każdy z epizodów oparty jest na innym tekście - powieści lub opowiadaniu Królowej Kryminału. Projekt zdobył popularność dzięki starannej produkcji, tradycyjnemu, pasującemu do prozy Agathy Christie brytyjskiemu klimatowi oraz znakomitej obsadzie - przez filmy o pannie Marple przewinęła się gościnnie plejada gwiazd, by wymienić Geraldine Chaplin, Joan Collins, czy reżysera Kena Russella.

ODCINKI

Panna Marple
PANNA MARPLE: GODZINA ZERO
PANNA MARPLE: NEMEZIS
PANNA MARPLE: PRÓBA NIEWINNOŚCI
PANNA MARPLE: HOTEL BERTRAM
PANNA MARPLE: KIESZEŃ PEŁNA ŻYTA
Panna Marple: Morderstwo to nic trudnego
Panna Marple: Dlaczego nie Evans?
Panna Marple: Strzały w Stonygates
PANNA MARPLE: TAJEMNICA BLADEGO KONIA
PANNA MARPLE: TAJEMNICA REZYDENCJI CHIMNEYS
PANNA MARPLE: BŁĘKITNE GERANIUM
PANNA MARPLE: NOC W BIBLIOTECE
Panna Marple: Morderstwo na plebanii
PANNA MARPLE: 4:50 Z PADDINGTON
Panna Marple: Morderstwo odbędzie się...
Panna Marple: Uśpione morderstwo
PANNA MARPLE: DOM NIESPOKOJNEJ STAROŚCI
PANNA MARPLE: ZATRUTE PIÓRO
PANNA MARPLE: TAJEMNICA SITTAFORD
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...