Ale kino+
alekino+
Film. Paradise Now

Paradise Now


thriller, Palestyna/Francja/Niemcy/Holandia/Izrael, 2005, 90 min.
reżyseria: Hany Abu-Assad
obsada: Ali Suliman, Hamza Abu-Aiaash, Kais Nashif, Lubna Azabal
Premiera w Ale kino+: 16.05.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 92 miejsce w rankingu
Paradise Now
1
2

Nagrodzony m.in. Złotym Globem i nominowany do Oscara® film o jednej z najdłużej trwających wojen współczesnego świata. W opinii krytyków i publiczności ważny głos w dyskusji o konflikcie izraelsko-palestyńskim.

Dwóch Palestyńczyków - Khaled (Ali Suliman) i Said (Kais Nashif) - znają i przyjaźnią się od dzieciństwa. Ich dorosłe życie przypada na czasy zaognionego konfliktu Palestyny z Izraelem. Pomiędzy krajami toczy się wojna, której końca nie widać. Na tym tle rozgrywa się dramat dwóch mężczyzn zwerbowanych do przeprowadzenia samobójczego zamachu w Tel Awiwie. Khaled i Said podejmują się tej misji. Jej celem są żołnierze armii izraelskiej. Dostają pozwolenie, by noc poprzedzającą operację spędzić z rodzinami. Warunkiem jest całkowita dyskrecja. Następnego dnia zostają odwiezieni do granicy z Izraelem. Niestety akcja nie idzie zgodnie z planem i mężczyźni zostają rozdzieleni. Zdani na siebie zaczynają zastanawiać się nad sensem swoich działań.

Zarówno reżyser filmu, HANY ABU-ASSAD, jak i aktorzy odgrywający główne role są dopiero u progu kariery. Dla Kaisa Nashifa oraz Aliego Sulimana "Paradise now" był bardzo udanym debiutem filmowym. Obraz zachwycił zarówno krytykę, jak i publiczność. Nagrodzono go Złotym Globem i Independent Spirit Award jako najlepszy film zagraniczny oraz Europejską Nagrodę Filmową za scenariusz. Był również nominowany do Oscara oraz do Złotego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie, gdzie zdobył Amnesty International Film Prize i nagrodę Blue Angel.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: INTYMNOŚĆ - PARADISE NOW (materiał wideo 15:00 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Intymność

SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...