Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Parę osób, mały czas

Parę osób, mały czas


dramat, Polska, 2005, 105 min.
reżyseria: Andrzej Barański
obsada: Andrzej Hudziak, Arkadiusz Detmer, Igor Przegrodzki, Krystyna Janda, Maria Gładkowska, Monika Obara
Premiera w Ale kino+: 8.04.2014 r.
343
Parę osób, mały czas

Historia przyjaźni poety Mirona Białoszewskiego z niewidomą pisarką Jadwigą Stańczakową. W główne role w filmie Andrzeja Barańskiego wcielili się Krystyna Janda i Andrzej Hudziak.

Jadwiga Stańczakowa (Krystyna Janda) wychowała się pod opieką apodyktycznego ojca (Igor Przegrodzki). Dopóki nie poznała Mirona Białoszewskiego (Andrzej Hudziak) jej życie koncentrowało się na walce z własnym kalectwem i nadopiekuńczym tatą. Znajomość z poetą zupełnie odmieniła jej życie - usamodzielniła się i rozwinęła artystycznie. Pełniła rolę osobistej sekretarki Mirona, porządkowała jego codzienność, spisywała teksty, a gdy trzeba było, opiekowała się poetą. W zamian za to Białoszewski recenzował jej twórczość i poprawiał dziennik, który Jadwiga pisała. Jednak ich relacja nie ograniczała się tylko do spraw zawodowych. Obydwoje mieli ciężkie życie i skomplikowane charaktery. Połączyło ich porozumienie dusz, które odbiło się na życiu i twórczości obojga.

Scenariusz napisany przez ANDRZEJA BARAŃSKIEGO powstał na podstawie książki "Dziennik we dwoje" Jadwigi Stańczakowej, którą artysta otrzymał od samej autorki. Film "Parę osób, mały czas" został doceniony przez Polską Akademię Filmową, która nagrodziła go dwoma Orłami (za najlepszy scenariusz i montaż). W 2005 roku przyznano mu również Nagrodę Specjalną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a Krystyna Janda została uhonorowana Złotym Lwem za Najlepszą Kreację. Wcielającemu się w rolę Białoszewskiego Andrzejowi Hudziakowi przyznano Nagrodę Indywidualną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...