Ale kino+
alekino+
Film. Paryż, Teksas

Paryż, Teksas

Paris, Texas
dramat, RFN/Francja, 1984, 139 min.
reżyseria: Wim Wenders
obsada: Dean Stockwel, Harry Dean Stanton, Hunter Carson, Nastassja Kinski
Premiera w Ale kino+: 10.05.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 24 miejsce w rankingu
Paryż, Teksas

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Paryż, Teksas" to prosty film, ale jest to szlachetna prostota jaka zdarza się w tylko w dziełach wybitnych. Zafascynowany Ameryką Niemiec Wim Wenders pojechał do Teksasu, aby nakręcić prawdziwy amerykański film drogi. Reżyser dopiął swego, a film, który w rezultacie powstał, uważany jest przez wielu krytyków za największe osiągnięcie w dorobku Wendersa.

Bohaterem "Paryż, Teksas" jest Travis (Harry Dean Stanton), mężczyzna, który samotnie wędruje przez pustynię. Pada w końcu z wyczerpania i zostaje odwieziony do lokalnego szpitala. Tam wędrowca odnajduje jego brat imieniem Walt (Dean Stockwell). Początkowo Travis robi wrażenie szalonego lub dotkniętego amnezją. W rzeczywistości ten nieszczęśliwy mężczyzna pogrążony jest w przypominającej obłęd rozpaczy. Travis miał kiedyś rodzinę, piękną żonę i synka. Potem wszystko poszło nie tak jak trzeba i bohater stracił to, co kochał. Od tego czasu zupełnie się zagubił, błąkając się po świecie bez celu, jak zjawa. Początkiem odkupienia jest dla Travisa odkrycie, że jego syn Hunter (Hunter Carson) mieszka w domu Walta. Zostawiła go tu Jane, była żona Travisa, tłumacząc, że nie jest w stanie samodzielnie opiekować się dzieckiem. Potem kontakt z Jane urwał się, jeżeli nie liczyć regularnie przysyłanych przez nią czeków na wychowanie chłopca. Travis i Hunter postanawiają podążyć tropem przesyłek i odnaleźć zaginioną żonę i matkę. Ślad prowadzi do Houston. Wyprawa Travisa i Huntera kończy się powodzeniem, ale jest to zaprawione goryczą, trudne zwycięstwo.

WIM WENDERS jest uosobieniem europejskiej idei kina autorskiego, wielkim promotorem kinematografii z naszego kontynentu, współtwórcą i przewodniczącym Europejskiej Nagrody Filmowej. Jednocześnie - i nie ma w tym żadnej sprzeczności - Wenders zawsze pozostawał zafascynowany Ameryką, jej muzyką, kinem, pejzażem i kulturą. "Paryż, Teksas" to drugi film, który Niemiec nakręcił w Stanach (pierwszym był eksperymentalny czarny kryminał "Hammett" z 1982 roku).

Na czym polega wyjątkowość filmu "Paryż, Teksas"? Można ją tłumaczyć doskonałym scenariuszem wybitnego amerykańskiego dramaturga i aktora Toma Sheparda. Najwyższej klasy są zdjęcia niemieckiego operatora Robbyego Mullera, znanego ze współpracy z Wendersem, ale także z Andrzejem Wajdą, Jimem Jarmuschem czy Larsem von Trierem. Trudno wyobrazić sobie "Paryż, Teksas" bez hipnotycznej gitarowej muzyki Ry'a Coodera (z którym w przyszłości Wenders miał pracować ponownie przy dokumencie muzycznym "Buena Vista Social Club"). Ważnym atutem filmu jest aktorstwo: Harry Dean Stanton i Nastassja Kinski kreują tu wielkie role. Pozostaje jeszcze Wim Wenders, reżyser, który poprowadził zespół wspaniałych współpracowników do zrobienia jednego z najpiękniejszych filmów lat 80.
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...