Ale kino+
alekino+
Film. PĘTLA

PĘTLA


dramat psychologiczny, Polska, 1957, 97 min.
reżyseria: Wojciech Jerzy Has
obsada: Aleksandra Śląska, Gustaw Holoubek, Tadeusz Fijewski, Teresa Szmigielówna
Premiera w Ale kino+: 8.10.1999 r.
5.00
343
5 głosy | 566 miejsce w rankingu
1
2

Debiut reżyserski jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Akcja filmu toczy się w ciągu jednego dnia. To studium przypadku - opis życia alkoholika i drobiazgowa rejestracja jego dramatycznej i bezskutecznej walki z nałogiem.

Kuba (Gustaw Holoubek) czeka w swoim mieszkaniu na zamówioną wizytę u lekarza. Ma nadzieję, że zaaplikuje mu on kurację pomocną w walce z alkoholem. Do doktora ma się udać po południu, wraz ze swoją narzeczoną Krystyną (Aleksandra Śląska). Tymczasem samotnie siedzi w mieszkaniu i czeka. Co jakiś czas dzwoni telefon. To znajomi i przyjaciele Kuby, którzy pod pozorami troski o jego zdrowie, kryją najczęściej zwykłe wścibstwo. Poirytowany tą sytuacją mężczyzna nie wytrzymuje oczekiwania w domu i wychodzi na miasto. Włóczy się bez celu po ulicach, spotyka ludzi, z którymi wdaje się w bezsensowne dyskusje. Jedna z nich kończy się awanturą i bohater zostaje zawieziony na komisariat. Wypuszczony na wolność, idzie do baru "Pod Orłem", gdzie znowu sięga po kieliszek. Po tym incydencie Kuba zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest słaby, bezbronny i pokonany przez nałóg. Pozbawiony nadziei, że uda mu się jeszcze kiedyś wyrwać z jego szponów - popełnia samobójstwo.

"Pętla" to doskonały debiut WOJCIECHA JERZEGO HASA, nieżyjącego już reżysera, okrzykniętego wizjonerem polskiego filmu. Twórca często poruszał w swych obrazach temat zagubionego, nieprzystosowanego człowieka, który nie radzi sobie z otaczającą go rzeczywistością. Wśród jego dzieł wymienić należy przede wszystkim "Pożegnania" (1958) z Tadeuszem Janczarem i Gustawem Holoubkiem, "Wspólny pokój" (1959) z Gustawem Holoubkiem, "Jak być kochaną" (1962) z Barbarą Krafftówną i Zbigniewem Cybulskim, "Rękopis znaleziony w Saragossie" (1964) ze Zbigniewem Cybulskim, Igą Cembrzyńską, Elżbietą Czyżewską i Gustawem Holoubkiem, "Lalkę" (1968) z Beatą Tyszkiewicz, Mariuszem Dmochowskim i Tadeuszem Fijewskim czy "Sanatorium pod klepsydrą" (1973) z Janem Nowickim. Has jest też autorem wielu scenariuszy do swych obrazów. Scenariusz do "Pętli" napisał wspólnie z Markiem Hłaską, na podstawie wczesnego opowiadania Hłaski z tomu "Pierwszy krok w chmurach". Filmy Hasa zdobyły wiele nagród i wyróżnień, m.in.: nagrodę Specjalną Jury MFF w Cannes za "Sanatorium pod klepsydrą", nagrodę FIPRESCI w Locarno za "Pożegnania" i w Bejrucie za "Jak być kochaną" czy Nagrodę Krytyki Hiszpańskiej za "Rękopis znaleziony w Saragossie".

W "Pętli" Kubę zagrał Gustaw Holoubek, który po mistrzowsku ukazał złożoność granej postaci: życiowego bankruta, targanego sprzecznymi uczuciami od otępienia do szaleństwa. Holoubek jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, od lat związany ze stołeczną sceną teatru "Ateneum". Jego role filmowe, choć znacznie rzadsze, niż teatralne obejmują osiem filmów, zrealizowanych wspólnie z Hasem, dwa z nich: "Rękopis znaleziony w Saragossie" i "Sanatorium pod klepsydrą" zaliczane są do najważniejszych w historii kina polskiego. Aktor grał również w filmach Tadeusza Konwickiego: "Salto" i "Lawa". Rolę narzeczonej Kuby zagrała Aleksandra Śląska, której dorobek filmowy był niewielki, gdyż pozostała przede wszystkim aktorka teatralną. W dziejach polskiego filmu zajmuje niezwykle istotne miejsce, z tak wielkimi kreacjami, jak role esesmanek w "Ostatnim etapie" Wandy Jakubowskiej i "Pasażerce" Andrzeja Munka. Największą popularność przyniosła jej jednak niezapomniana kreacja Królowej Bony, w serialu pod tym samym tytułem w reżyserii Janusza Majewskiego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...