Ale kino+
alekino+
Film. Piąty element

Piąty element

The Fifth Element
film science-fiction, Francja/USA, 1997, 126 min.
reżyseria: Luc Besson
obsada: Bruce Willis, Chris Tucker, Gary Oldman, Ian Holm, Luke Perry, Milla Jovovich
Premiera w Ale kino+: 25.06.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 348 miejsce w rankingu
Piąty element

Futurystyczna baśń o odwiecznej walce dobra ze złem. W rolach głównych występują Bruce Willis, Gary Oldman i Milla Jovovich.

Nowy Jork, rok 2259. Ziemia zostaje zaatakowana przez armię kosmicznych stworów dowodzoną przez złowieszczego Zorga (Gary Oldman). Jedynym ratunkiem dla nękanej ludzkości jest odnalezienie tajemniczego"piątego elementu". Jednakże nikt nie tylko nie wie, gdzie go szukać, ale nawet, czym on jest. Przypadek sprawia, że obrońcą zagrożonych Ziemian staje się nowojorski taksówkarz Korben Dallas (Bruce Willis). Na dachu należącej do niego taksówki ląduje bowiem piękny i zbuntowany klon - Leeloo (Milla Jovovich). Okazuje się, że Leeloo stanowi poważne niebezpieczeństwo dla Zorga i jego armii.

Swojego czasu "Piąty element" określany był mianem najdroższego europejskiego filmu. Prace nad nim kosztowały 90 milionów dolarów. Ogromną część budżetu pochłonęły imponujące efekty specjalne, wykonane pod kierunkiem Stana Winstona, odpowiedzialnego za wizualną stronę m.in. "Wywiadu z wampirem" czy "Titanica". Scenografię opracował autor surrealistycznych komiksów Jean Giraud, natomiast ekstrawaganckie kostiumy zaprojektował kontrowersyjny dyktator mody Jean-Paul Gaultier. W główną rolę kobiecą wcieliła się znana wówczas m.in. z "Kuffs" i "Powrotu do Błękitnej Laguny"modelka i aktorka Milla Jovovich.

LUC BESSON to jeden z najbardziej znanych i cenionych francuskich reżyserów. Uwagę międzynarodowej krytyki i publiczności zwrócił na siebie filmem "Metro" (1985). Jednak to "Wielki błękit" (1988) uczynił Bessona naprawdę sławnym. Poetycka opowieść o podwodnej rywalizacji pomiędzy dwoma przyjaciółmi zachwyciła widzów na całym świecie. Do dzisiaj film ten ma zagorzałych fanów i uznawany jest w wielu kręgach za kultowy. Wielkimi sukcesami okazały się również późniejsze realizacje Bessona: "Nikita" (1990) i "Leon zawodowiec" (1994).
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...