Ale kino+
alekino+
Film. Piekło pocztowe

Piekło pocztowe


film fantasy, Wlk. Brytania, 2010
reżyseria: Jon Jones
obsada: Claire Foy, David Suchet, Richard Coyle
Premiera w Ale kino+: 18.04.2012 r.
4.50
343
9 głosy | 60 miejsce w rankingu
Piekło pocztowe

"Piekło pocztowe" to piekielnie udana i zabawna ekranizacja powieści Terry'ego Pratchetta, twórcy krainy fantasy - Świat Dysku. Film nominowano do 3 nagród BAFTA TV.

Miasto Ankh-Morpork w Świecie Dysku. Wybitny fałszerz i spekulant, Moist von Lipwig (Richard Coyle) zostaje schwytany i skazany na śmierć. Zbawienie przychodzi nagle. Możny Havelock Vetinari (Charles Dance) proponuje mu wybór: śmierć albo doprowadzenie do ponownego uruchomienia... urzędu pocztowego. Gdy Lipwig zostaje pocztmistrzem, nad sumiennością jego pracy i bezpieczeństwem czuwa golem, pan Pompa. Bo, jak się okazuje, praca na poczcie niesie ze sobą zagrożenie ze strony konkurencji, a konkretnie właściciela systemu Semaforowej Komunikacji Radykalnej, Reachera Gilta (David Suchet).

"Piekło pocztowe" to dwuczęściowa ekranizacja powieści Terry'ego Pratchetta, ikony świata fantasy. Autorowi udało się dokonać rzadkiej sztuki: zadowolić czytelników z różnych grup wiekowych i zdobyć uznanie literackich krytyków. Ci ostatni zwracają uwagę na umiejętne granie literackimi konwencjami (np. nawiązania do powieści wiktoriańskich), dowcip oparty na słowie i zabawę z tradycją. Fani 39-tomowego cyklu o Świecie Dysku doceniają fantastyczne poczucie humoru. Książki Pratchetta sprzedają się, w samej tylko Wielkiej Brytanii, w ponad dwóch i pół milionach egzemplarzy rocznie. A "Niuch", najnowsza powieść uhonorowanego Orderem Imperium Brytyjskiego autora, jest trzecią najszybciej sprzedającą się książką, od czasów, gdy zaczęto prowadzić tego typu obliczenia. W ciągu 3 dni od premiery kupiło ją 55 tysięcy czytelników. Polska premiera tomu zapowiedziana jest na 10 kwietnia 2012.

Ze względu na specyfikę Świata Dysku, ekranizacja powieści Pratchetta wymagała odpowiednich środków realizacyjnych. Pracę zespołu "Piekła pocztowego" doceniło jury BAFTA TV przyznając filmowi aż 3 nominacje: za muzykę, efekty specjalne oraz zdjęcia. Uważni widzowie dostrzegą w filmie samego autora, który z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru komentował własne aktorskie umiejętności: "potrzebowałem aż 6 dubli, by opanować trudną sztukę przechodzenia przez pokój".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...