Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Piekło

Piekło

L'Enfer
dramat, Włochy/Francja/USA, 2005, 98 min.
reżyseria: Danis Tanović
obsada: Carole Bouquet, Emmanuelle Beart, Emmanuelle Béart, Karin Viard, Marie Gillain
Premiera w Ale kino+: 4.06.2014 r.
343
Piekło

Druga część tryptyku "Niebo-Piekło-Czyściec", do którego scenariusz napisali Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz.

Trzy kobiety prowadzą tak niezależne od siebie życia, że trudno podejrzewać, iż są siostrami. Najstarsza Sophie (Emmanuelle Béart) jest matką dwójki dzieci i żoną fotografa Pierre'a, który - jak się okazuje - od dłuższego czasu ją zdradza. Kobieta histerycznie zbiera dowody niewierności, próbuje nawet zbliżyć się do swojej rywalki, ale nie ma siły już walczyć ani o mężczyznę, ani o rodzinę. Najmłodsza Anne (Marie Gillain) studiuje architekturę i angażuje się w romans z dużo starszym i żonatym profesorem literatury greckiej Frédérickiem (Jacques Perrin). Wbrew rozsądkowi całkowicie spala się w tym związku, a do tego nie potrafi poradzić sobie z sytuacją, gdy zostaje oszukana. Z kolei Céline (Karin Viard) - idealistka, która ma skłonność do poświęcania się dla innych - prowadzi samotne życie, jakby nie wierzyła, że los może jej ofiarować miłość, męską fascynację czy choćby chwilowe poczucie szczęścia. Sama stroni więc od mężczyzn i boi się ich - również Sébastiena, który zabiega o jej względy. To właśnie Céline jako jedyna odwiedza w sanatorium sparaliżowaną matkę (Carole Bouquet), która przypomina córkom o rodzinnej tragedii sprzed lat. Jako małe dziewczynki były świadkami kłótni rodziców, po której ojciec popełnił samobójstwo. Wydarzenie to naznaczyło całe ich późniejsze życie, ale jak się teraz okazuje prawda wygląda nieco inaczej, a za śmiercią ojca stoi zupełnie inny, ukrywany dotąd powód.

Chociaż po "Czerwonym" Krzysztof Kieślowski ogłosił, że nie zamierza kręcić następnych filmów, to razem z Krzysztofem Piesiewiczem wciąż wymyślał nowe scenariusze. Wspólnie zaplanowali cykl "Niebo-Piekło-Czyściec", który Piesiewicz - z powodu nagłej śmierci reżysera - musiał dokończyć samodzielnie. Od początku Kieślowski powtarzał, że filmy oparte na tych tekstach powinni kręcić młodzi. Tak też się stało. "Niebo" z Cate Blanchett zrealizował Tom Tykwer ("Pachnidło"), z kolei reżyserię "Piekła" Piesiewicz powierzył DANISOVI TANOVIĆOWI.

Danis Tanović urodził się w Jugosławii, a naukę w szkole filmowej w Sarajewie musiał przerwać w roku 1992, kiedy w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie wybuchła wojna. Przez kolejne lata reżyser dokumentował wojenną codzienność dla serbskiej armii - z jego materiałów filmowych korzystało wiele telewizji na świecie, a on sam w 1999 roku zrealizował z nich dokument "Budenje". Prawdziwym triumfem okazał się fabularny debiut Tanovića "Ziemia niczyja". Film jest alegoryczno-groteskowym obrazem wojny w Bośni, za który reżyser otrzymał m.in. Oscara, Złoty Glob, Cezara, Europejską Nagrodę Filmową oraz nagrodę w Cannes. W "Piekle" zainteresował reżysera głównie obraz kobiet - wrażliwych, samotnych i emocjonalnie pokaleczonych. "Wszystkie moje poprzednie filmy opowiadały o wojnie i o mężczyznach, o których mam jak najgorsze zdanie - pewnie dlatego, że sam jestem jednym z nich. Ale moje życie całkowicie się zmieniło. Ożeniłem się, zostałem ojcem, zacząłem inaczej patrzeć na rodzinę i na kobiety" - mówił reżyser. Już po realizacji "Piekła" rodzina reżysera po raz kolejny się powiększyła - razem z żoną, Belgijką, Tanović ma obecnie czworo dzieci.

Jedną z głównych ról zagrała w filmie Emmanuelle Béart, córka piosenkarza Guya Béarta, wychowywana razem z rodzeństwem - jak chciał ojciec - na prowansalskiej wsi, z dala od paryskiego zgiełku. Do zawodu aktorki przekonał ją Robert Altman, a jedną z pierwszych ważnych ról w "Ukrytych uczuciach" (1985) zagrała jako dwudziestolatka z Danielem Auteuilem, który osiem lat później został jej mężem (są rozwiedzeni, ale mają córkę Nelly). Aktorka konsekwentnie występuje przede wszystkim w filmach reżyserów francuskich, m.in. Jacquesa Rivette'a ("Piękna złośnica"), Françoisa Ozona ("8 kobiet"), Claude'a Sauteta ("Nelly i pan Arnaud"), Oliviera Assayasa ("Ścieżki uczuć") i André Techiné, którego film z udziałem Béart - "Świadkowie" - miał premierę w lutym 2007 roku na Festiwalu Filmowym w Berlinie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...