Ale kino+
alekino+
Film. Pierrepoint - Ostatni kat

Pierrepoint - Ostatni kat

The Last Hangman
obyczajowy, Wlk. Brytania, 2005, 91 min.
reżyseria: Adrian Shergold
obsada: Eddie Marsan, Juliet Stevenson, Timothy Spall
Premiera w Ale kino+: 10.10.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 32 miejsce w rankingu
Pierrepoint - Ostatni kat

"Pierrepoint - ostatni kat" opowiada historię Alberta Pierrepointa, najsłynniejszego kata XX wieku.

Albert Pierrepoint (Timothy Spall) jest dostawcą warzyw w Lancashire w Wielkiej Brytanii. Jego prawdziwym powołaniem okazuje się jednak praca kata. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na to stanowisko okazuje się najlepszy wśród wszystkich kandydatów. Nie mija wiele czasu, gdy otrzymuje wiadomość z więzienia Pentonville o przyjęciu do pracy. Do jego obowiązków należy zadbanie o każdy szczegół egzekucji - od zdecydowania o długości stryczka aż po pociągniecie za dźwignię. Wkrótce cieszy się już opinią najlepszego eksperta w swoim fachu i zostaje wyznaczony do wykonania egzekucji nazistowskich zbrodniarzy skazanych w procesach norymberskich. Udaje się do Niemiec, gdzie w ciągu tygodnia czeka go wykonanie ponad 200 wyroków kary śmierci.

Albert Pierrepoint w latach 1933-1955 powiesił 608 osób. Jako ostatni nosił tytuł Naczelnego Kata Zjednoczonego Królestwa. Osobą publiczną stał się po tym, jak dokonał egzekucji nazistowskich zbrodniarzy wojennych skazanych za mordy dokonane w obozie w Bergen-Belsen. Wśród osób, na których wykonał wyrok śmierci, była min. Ruth Ellis, ostatnia kobieta powieszona w Wielkiej Brytanii, której sprawa do ostatniej chwili budziła kontrowersje. Pod koniec życia Albert Pierrepoint został krytykiem kary śmierci. W swojej autobiografii pisał: "Wszyscy ci ludzie, którzy stali przede mną w swych ostatnich chwilach, utwierdzają mnie w przekonaniu, że wykonując swoją pracę nie zapobiegłem ani jednemu morderstwu. A skoro śmierć nie jest w stanie nikogo powstrzymać, to nie należy jej stosować".

Historię życia Alberta Pierrepointa postanowił przypomnieć ADRIAN SHERGOLD, reżyser telewizyjny, twórca wyróżnionego nagrodą BAFTA miniserialu "Holding On". Wybierając na bohatera człowieka dokonującego w imieniu prawa egzekucji, przyjął optykę dotąd niemal nieobecną w filmach poruszających problem kary śmierci. Timothy Spall, jeden z ulubionych aktorów Mike'a Leigh, u którego wystąpił m.in. w "Sekretach i kłamstwach" i "Wszystko albo nic", rolą Alberta Pierrepointa stworzył niezwykłą kreację, skupiającą uwagę widza od pierwszej do ostatniej minuty filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...