Ale kino+
alekino+
Film. Piętno

Piętno

Human Stain
dramat, USA/Niemcy/Francja, 2004, 106 min.
reżyseria: Robert Benton
obsada: Anthony Hopkins, Ed Harris, Gary Sinise, Nicole Kidman
Premiera w Ale kino+: 2.07.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 511 miejsce w rankingu
Piętno
1
2

Ekranizacja nagrodzonej Pulitzerem powieści Philipa Rotha. Za kamerą Robert Benton, reżyser m.in. "Sprawy Kramerów, a w głównych rolach Nicole Kidman i Anthony Hopkins.

Coleman Silk (Anthony Hopkins) - ceniony profesor filologii klasycznej i charyzmatyczny wykładowca - zostaje niesłusznie posądzony przez środowisko akademickie o rasizm. Traci posadę na uczelni, a jego żona Iris umiera na atak serca. Mężczyzna zostaje pozbawiony wszystkiego, co tworzyło jego dotychczasowe życie. Pewnego dnia poznaje młodą, trochę dziką i wulgarną Faunie Farley (Nicole Kidman). Ostrzegany przez przyjaciela przed fatalnym zauroczeniem Coleman nie potrafi zrezygnować z bliskich relacji z kobietą. Angażuje się w burzliwy romans, mimo dzielącej ich sporej różnicy wieku. W krótce okazuje się, że łączy ich nie tylko namiętność, ale również tajemnice z przeszłości, które każde z nich ukrywa.

"Pietno" to adaptacja ostatniej części powieściowej trylogii Philipa Rotha - wybitnego amerykańskiego pisarza. "Ludzka skaza", na kanwie której powstał scenariusz do filmu Bentona, stanowi kontynuację powieści "Amerykańska sielanka" oraz "Wyszłam za komunistę". Philip Roth jest jednym z chętniej ekranizowanych pisarzy amerykańskich. W 1969 roku na ekranach kin pojawiła się filmowa wersja jego debiutu powieściowego - "Goodbye Columbus". Trzy lata później adaptacji doczekała się kultowa powieść Rotha "Kompleks Portnoya" z Richardem Benjaminem i Karen Black. Niespełna trzy lata temu "Konające zwierzę" Philipa Rotha na swój reżyserski warsztat wzięła Isabel Coixet i tak powstała "Elegia" z Benem Kingsleyem i Penelope Cruz w rolach głównych.
Prawa do kolejnej ekranizacji, tym razem "The Humblings", kupił rok temu Al Pacino. Scenariusz filmowej wersji ma napisać Buck Henry, odpowiedzialny m.in. za adaptację "Absolwenta", "Paragrafu 22" i "Protokołu".
SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...