Ale kino+
alekino+
Film. Plan doskonały

Plan doskonały

Inside Man
thriller, USA, 2006, 124 min.
reżyseria: Spike Lee
obsada: Chiwetel Ejiofor, Clive Owen, Denzel Washington, Jodie Foster, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 26.12.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 87 miejsce w rankingu
Plan doskonały
1
2

Świetnie chroniony, znajdujący się na Wall Street oddział banku wydaje się całkowicie zabezpieczony przed jakimikolwiek próbami kradzieży. Do środka dostaje się jednak grupa czterech uzbrojonych osób w strojach malarzy i w ciągu kilkunastu sekund terroryzują klientów i pracowników.

Od początku widać, że złodziejom chodzi o coś więcej niż tylko pieniądze - nie uciekają z gotówką, ale każą 50 zakładnikom przebrać się w stroje malarskie i czekać. Bank szybko zostaje otoczony przez kordony policji, a na miejsce przybywają kapitan John Darius (Willem Dafoe) oraz detektywi Keith Frazier (Denzel Washington) i Bill Mitchell (Chiwetel Ejiofor). Mają nawiązać kontakt z przywódcą bandytów Daltonem Russellem (Clive Owen) i doprowadzić do uwolnienia zakładników. Gdy wszelkie pertraktacje okazują się bezskuteczne, na miejsce przybywa z Manhattanu Madeleine White (Jodie Foster) - zimna i pewna siebie specjalistka od nierozwiązywalnych przypadków, która ma dostęp do najważniejszych polityków w kraju i zadziwiającą wiedzę na temat tajemnic państwowych. Nieoczekiwana wizyta szybko nasuwa przypuszczenia, że bank skrywa coś dużo ważniejszego niż pieniądze.

SPIKE LEE jest najbardziej uznanym czarnoskórym reżyserem. Ma na koncie m.in. nagrody w Cannes (za "Ona się doigra" (1986) i "Malarię" (1991)) oraz 2 nominacje do Oscara ("Rób co należy" z 1989 i "4 Little Girls" z 1997). Lee zasłynął nie tylko jako twórca podejmujący problematykę Afroamerykanów, ale także jako mistrz obserwacji ludzi w sytuacjach kryzysowych. Chociaż w porównaniu do większości jego niezależnych obrazów tym razem miał do dyspozycji ogromny budżet i pod względem formy zrealizował film bezbłędny niczym szwajcarski zegarek, konwencja thrillera była dla reżysera tylko pretekstem. Nie ma bowiem w "Planie doskonałym" pościgów i strzelanin, większość filmu dzieje się w zamkniętych pomieszczeniach, a akcja skupia na błyskotliwych i przemyślanych w każdym słowie dialogach. Razem z operatorem zdjęć Matthew Libatique'iem, Spike Lee po raz kolejny sięgnął po technikę, którą zastosowali w kilku wcześniejszych filmach: sceny realizowane były jednocześnie przy użyciu dwóch kamer.

"Dla nas, aktorów, to coś wspaniałego, ponieważ ciągle jesteśmy nagrywani, dzięki czemu wszystko jest bardziej realne" - przyznał w jednym z wywiadów Clive Owen. Właśnie Owena, który w ostatnich latach robi błyskotliwą karierę w Hollywood ("Bez granic", "Bliżej", "Sin City"), na udział w filmie namówić było najtrudniej. Przez większą część filmu aktor miał występować w kapturze, masce i okularach. "Wydawało mi się to z początku dziwaczne - jeśli nie możesz pokazać swoich oczu, czujesz się zupełnie bezbronny". Ostatecznie jednak aktor dał się przekonać Spike'owi Lee podczas wspólnego oglądania meczu New York Knicks. Od początku w ekipie znalazł się za to Denzel Washington - jeden z ulubionych aktorów Spike'a Lee, który wcześniej zaangażował go w "Czarnym bluesie", Malcolmie X" i "Grze o honor". "Spike'owi bardzo dużo zawdzięczam i jeśli tylko poprosi mnie o rolę, od razu przyjeżdżam" - mówi Washington. Bez wahania zgodziła się też Jodie Foster, która miała zagrać w "Planie doskonałym" mało sympatyczną Madeleine White. "Praca ze Spikiem Lee była cudownym doświadczeniem" - mówiła w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". "Kilka jednocześnie włączonych kamer, precyzja, a jednocześnie mnóstwo improwizacji i ciągła niepewność, bo nie wiesz, co z tego wyjdzie".

Krytycy zwracali uwagę, że "Plan doskonały" - nagrodzony Black Movie Award za "wyjątkowe osiągnięcie reżyserii" - to kino rozrywkowe, w którym reżyser przemyca jednak wątki rasistowskich uprzedzeń, alterglobalizmu, korupcji urzędników i pociągających za sznurki agentów. Przede wszystkim jednak, pokazując wrogów "bez twarzy" i ofiary mylone z oprawcami, w sposób przewrotny portretuje świat po 11 września.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...