Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PLAN LOTU

PLAN LOTU

Flightplan
thriller, USA, 2005, 95 min.
reżyseria: Robert Schwentke
obsada: Jodie Foster, Kate Beahan, Michael Irby, Peter Sarsgaard, Sean Bean
Premiera w Ale kino+: 26.12.2009 r.
4.00
343
4 głosy | 16 miejsce w rankingu
PLAN LOTU

Jodie Foster w roli pasażerki, która stara się rozwikłać zagadkę zniknięcia swojej córki na pokładzie lecącego Jumbo Jeta.

Kyle Pratt (Jodie Foster), konstruktorka silników samolotowych, i jej sześcioletnia córka Julia (Marlene Lawston) lecą samolotem z Berlina do USA. Wiozą ze sobą również zwłoki zmarłego w tajemniczych okolicznościach męża kobiety, a ojca dziewczynki. Już na początku lotu Kyle ucina sobie krótką drzemkę. Kiedy się budzi, spostrzega, że miejsce obok niej jest puste. Najpierw spokojnie, później coraz bardziej gorączkowo zaczyna szukać córki. Szybko przekonuje się, że w samolocie nie ma zbyt wielu sprzymierzeńców w jej nieszczęściu. Żaden z pasażerów nie tylko nie przyznaje się do tego, że zauważył zniknięcie dziewczynki, ale nawet do tego, że w ogóle widział ją na pokładzie. Kyle wpada w panikę, a zamknięta przestrzeń samolotu zaczyna pulsować emocjami. Jedyną osobą, która wyciąga rękę do zrozpaczonej matki, jest czuwający nad bezpieczeństwem pasażerów pokładowy detektyw Gene Carson (Peter Sarsgaard).

Peter A. Dowling, autor scenariusza, na pomysł psychodramy na pokładzie Jumbo Jeta wpadł jeszcze przed tragicznymi wypadkami z 11 września 2001 roku. Wydarzenia te wpłynęły jednak w dużym stopniu na ostateczny kształt filmu. Panująca w "Planie lotu" atmosfera osaczenia, paniki i paranoi dodatkowo doskonale koresponduje z aktorstwem Jodie Foster, która po raz kolejny udowodniła, że jest jedną z najciekawszych współczesnych aktorek amerykańskich. Co ciekawe, rola Kyle z początku przeznaczona była dla... mężczyzny. Agentka Jodie Foster znana jest bowiem z tego, że wyszukuje dla niej ciekawe męskie role i przekonuje producentów, żeby zagrała je kobieta. "Może dlatego, że w moim wieku role dla mężczyzn są ciekawsze? Scenarzyści najczęściej sięgają po stereotypy: kobieta to dla nich słaba i delikatna myszka, a mężczyzna - zdecydowany macho. A ja nie wierzę w czystą "męskość" i "kobiecość", ale w to, że człowiek łączy w sobie i jedno, i drugie. Moje bohaterki są więc silne, pewne siebie, zdeterminowane, ale daję im też coś skrajnie przeciwnego - wątpliwości, słabości i strach" - tłumaczyła taką strategię sama Foster.

Kiedy scenariusz został już dostosowany do roli kobiecej, producenci filmu rozpoczęli poszukiwania odpowiedniego reżysera. Wybór padł na ROBERTA SCHWENTKE, niemieckiego filmowca, który uznawany jest za kontynuatora tradycji Alfreda Hitchcocka. Schwentke zresztą traktuje "Plan lotu" jako hołd złożony mistrzowi suspensu: "To był człowiek, który doskonale wiedział, jak sterować publicznością, jak pokierować jej uwagą. W tym sensie jestem jego wielkim dłużnikiem. Ale oczywiście podczas kręcenia filmu starałem się nie myśleć o szczegółach jego utworów, ani o rozwiązaniach, jakie stosował. Tylko główna zasada postępowania "przykucie uwagi przyszłych widzów" była podobna".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...