Ale kino+
alekino+
Film. PŁONĄCA PUŁAPKA

PŁONĄCA PUŁAPKA

Ladder 49
film sensacyjny, USA, 2004, 115 min.
reżyseria: Jay Russell
obsada: Jay Hernandez, Joaquin Phoenix, John Tarvolta, Kevin Chapman
Premiera w Ale kino+: 4.10.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu

"Płonąca pułapka" to trzymające w napięciu widowisko i jednocześnie hołd złożony przez Hollywood amerykańskim strażakom. Gwiazdami tej gorącej, pełnej ognia (dosłownie!) produkcji są Joaquin Phoenix i John Tarvolta.

Jack Morrison (Joaquin Phoenix) jest strażakiem. Pracuje na pierwszej linii ognia. Do jego zadań należy przeszukiwanie płonących obiektów i ratowanie ofiar. Podczas szczególnie trudnej akcji w ogromnym, ogarniętym pożarem budynku bohater rusza na pomoc człowiekowi odciętemu przez płomienie na jednym z ostatnich pięter. Jackowi udaje się wyprowadzić nieszczęśnika z piekła pożaru, sam jednak nie daje rady się ewakuować. Budynek zawala się; strażak spada kilka pięter w dół, zostaje ranny i uwięziony pod gruzami. Kiedy odzyskuje przytomność, nawiązuje radiowy kontakt ze swoim szefem i mentorem, kapitanem Mike'm Kennedy'm (Travolta). Bohaterowi zostało niewiele czasu. Kiedy na zewnątrz Kennedy i jego ludzie organizują desperacką akcję ratowniczą, uwięziony pod gruzami Jack wspomina historię swojej służby w straży - od trudnych początków do momentu, w którym został jednym z najlepszych funkcjonariuszy w Baltimore.

Bohaterska akcja ratownicza nowojorskich strażaków podczas ataku terrorystycznego na World Trade Center 11 września 2001 roku zwróciła uwagę Ameryki na ludzi, którzy ryzykują życie w służbie społeczeństwa. Powszechny szacunek i podziw dla postawy straży pożarnej znalazł swoje odbicie w kinie. Filmy przedstawiające pracę strażaków powstawały również wcześniej - dość wspomnieć "Płonący wieżowiec" czy "Ognisty podmuch". Po 11 września tego rodzaju produkcje nabrały jednak dodatkowego znaczenia. Pierwszy film przedstawiający heroizm strażaków - "Bezimienni bohaterowie" - powstał już kilka miesięcy po nowojorskiej tragedii. Od skojarzeń z wydarzeniami w WTC trudno uciec również oglądając "Płonącą pułapkę". Film JAYA RUSSELLA to zrealizowane z rozmachem widowisko, pełne efektów specjalnych, płomieni i numerów kaskaderskich, ale celem reżysera było zaproponowanie czegoś więcej niż czystej rozrywki. Przedstawiona w retrospekcjach historia służby bohatera jest próbą wyjaśnienia fenomenu ludzi, którzy codziennie gotowi są zaryzykować własne życie, po to, aby ocalić innych.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...