Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PLUTON

PLUTON

Platoon
dramat wojenny, USA, 1986, 120 min.
reżyseria: Oliver Stone
obsada: Charlie Sheen, Forest Whitaker, Johnny Depp, Kevin Dillon, Tom Berenger, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 18.04.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu
PLUTON

"Pluton" to osobisty rozrachunek reżysera Olivera Stone'a z wojną w Wietnamie - a zarazem jeden z najlepszych filmów, jakie powstały na temat tej wielkiej amerykańskiej traumy. Nagrodzony czterema Oscarami obraz ma swoje miejsce w jednym szeregu z takimi arcydziełami, jak "Czas apokalipsy" i "Łowca jeleni", a także wśród najważniejszych dokonań amerykańskiej kinematografii lat 80.

Trwa wojna w Wietnamie. Chris Taylor (Charlie Sheen) jest młodym idealistą, studentem college'u, który rzuca szkołę i na ochotnika wstępuje do wojska, by służyć ojczyźnie. W Wietnamie naiwne, patriotyczne wyobrażenia bohatera na temat wojny dramatycznie konfrontują się z rzeczywistością. Chris trafia do piekła na ziemi. W dodatku szybko orientuje się, że walka z Vietkongiem to nie jedyny konflikt, w którym będzie musiał wziąć udział. Drugi front przebiega w jego własnym plutonie. Strony konfliktu reprezentują dowódcy, sierżant Elias (Willem Dafoe) i sierżant Barnes (Tom Berenger). Obydwaj są doświadczonymi, świetnymi żołnierzami, ale ich podejście do wojny bardzo się różni. Elias, mimo wszystkich widzianych okrucieństw i demoralizującej atmosfery spowijającej amerykańskie działania w Wietnamie, zachował zdolność do współczucia i ludzkie odruchy. Barnes stał się bezwzględnym, nie znającym litości wojownikiem, prawdziwym aniołem wojny. Tlący się w oddziale konflikt zmienia się po masakrze cywilów w pacyfikowanej wiosce w otwartą konfrontację między sierżantami. Za zbrodnię odpowiada Barnes. Chris musi w tej sytuacji opowiedzieć się po jednej ze stron, aby uratować własną duszę.

OLIVER STONE chciał nakręcić "Pluton" jeszcze w latach 70., na długo zanim stał się jednym z najgłośniejszych filmowców Ameryki. Pomysł filmu oparty był na osobistych doświadczeniach reżysera, który służył w Wietnamie. Stone widział ten projekt jako pierwszą część Trylogii Wietnamskiej, którą rzeczywiście później zrealizował. Dwoma następnymi filmami były filmy "Urodzony 4 lipca" (1989) oraz "Niebo i Ziemia" (1993).

Zdjęcia do "Plutonu" kręcone były na Filipinach. Przed ich rozpoczęciem Stone zorganizował dla aktorów ostry wojskowy obóz treningowy w dżungli. Artyści przeszli bojowe szkolenie, chodzili cały czas w mundurach, wolno im było jeść wyłącznie wojskowe racje żywnościowe. Prosto z obozu trafili na plan. Grający epizodyczną rolę młody Johnny Depp wspominał później, że agresywne zachowanie Stone'a doprowadziło go na skraj załamania nerwowego. Wojskowy dryl i tyrania reżysera przyniosły jednak znakomite efekty. "Pluton" należy do najbardziej przekonujących filmów o Wietnamie, jakie kiedykolwiek nakręcono. Sprawdziły się także castingowe decyzje Stone'a: Tom Berenger i Willem Dafoe otrzymali za swoje role po nominacji do Oscara. W centrum wydarzeń świetnie odnalazł się młody Charlie Sheen, syn aktora Martina Sheena, odtwórcy głównej roli w innym "wietnamskim" arcydziele, "Czas apokalipsy". Zrealizowany z relatywnie niskim budżetem "Pluton" otrzymał 8 nominacji do Oscara i cztery statuetki, w tym nagrody w najważniejszych kategoriach: za najlepszą reżyserię i najlepszą produkcję. Sukces "Plutonu" ostatecznie wprowadził Olivera Stone'a na hollywoodzki szczyt. W następnej dekadzie miał już cieszyć się statusem jednego z najbardziej wpływowych, choć zarazem najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich autorów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...