Ale kino+
alekino+
Film. Po omacku

Po omacku

Blind
komediodramat, Norwegia, 2014, 96 min.
reżyseria: Eskil Vogt
obsada: Ellen Dorrit Petersen, Henrik Rafaelsen, Vera Vitali
Premiera w Ale kino+: 18.06.2015 r.
5.00
343
10 głosy | 17 miejsce w rankingu
Po omacku

Jak zaakceptować ciężką chorobę? Czy można "dorosnąć" do życia z upośledzeniem? Z takim wyzwaniem zmaga się Ingrid - bohaterka norweskiego filmu "Po omacku". Obraz zdobył m.in. nagrodę Label Europa Cinemas za reżyserię, przyznawaną na Berlinale, a na festiwalu Sundance nagrodę za najlepszy scenariusz zagraniczny. "Po omacku" to kolejny tytuł z czerwcowego cyklu "Kino Mówi: Niedojrzali".

Życie Ingrid (Ellen Dorrit Petersen) wywraca się do góry nogami, kiedy odkrywa, że traci wzrok. Niegdyś aktywna, teraz całe dnie spędza w domu, czekając na powrót męża z pracy. Walczy o życie w nowej dla niej rzeczywistości, stara się zapamiętać świat jakim go widziała, próbuje zaufać pozostałym zmysłom. Czy uda jej się przekroczyć granice, które narzuciła choroba?

Norweski reżyser i scenarzysta ESKIL VOGT, autor m.in. "Oslo, 31 sierpnia", proponuje niepozbawioną humoru opowieść o dojrzewaniu do fizycznych ograniczeń. Aby wprowadzić widza w świat tracącej wzrok Ingrid, ucieka się do wielu rozwiązań: stosuje nieoczywiste zbliżenia i montaż, kieruje uwagę na zmysł słuchu, zaciemnia obraz. Chwyty te pozwalają wczuć się w sytuację Ingrid, która zaczyna postrzegać rzeczywistość z innej, zupełnie nowej dla niej perspektywy. To, co było kiedyś zwyczajne czy wręcz niezauważalne jak np. nieodstawione na miejsce krzesło, teraz urasta do rangi przeszkody nie do pokonania. Film obfituje w tyleż dramatyczne co humorystyczne wątki, a reżyser nie każe się litować nad sytuacją Ingrid, ale próbuje poznać jej wewnętrzny świat i sposoby na przetrwanie w tym zewnętrznym. Obraz zdobył wiele nagród i nominacji - wśród nich m.in. nagrodę Label Europa Cinemas za reżyserię, przyznawaną na Berlinale, a na festiwalu Sundance nagrodę za najlepszy scenariusz zagraniczny.

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Niedojrzali - Po omacku (materiał wideo 11:48 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Niedojrzali

SERIALE

M - miasto szuka mordercy

Miniserial inspirowany klasycznym dziełem filmowym Fritza Langa "M - Morderca". Wiedeń w zimie. Na ulicach miasta giną dzieci. Na początku notowane są jedynie zniknięcia, wkrótce jednak mieszkańcy odnajdują ciała...


Panna Fisher i Krypta Łez

Po uwolnieniu młodej beduińskiej dziewczyny z więzienia w Jerozolimie, panna Phryne Fisher podejmuje się kolejnego wyzwania. Detektyw chce rozwikłać tajemnicę dotyczącą bezcennych szmaragdów, starożytnych klątw oraz podejrzanego zaginięcia plemienia Shirin...


Cardinal 3

Pogrążony w żałobie policjant John Cardinal jest rozdarty między obsesyjnymi...