Ale kino+
alekino+
Film. POCAŁUNEK WAMPIRA

POCAŁUNEK WAMPIRA

Vampire's Kiss
horror, USA, 1989, 103 min.
reżyseria: Robert Bierman
obsada: Elizabeth Ashley, Jennifer Beals, Maria Conchita Alonso, Nicolas Cage
Premiera w Ale kino+: 8.07.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 363 miejsce w rankingu

Nicolas Cage zjada żywe karaluchy, sypia pod kanapą i nosi sztuczne zęby - a wszystko z powodu zauroczenia seksowną Rachel, która być może jest... wampirem.

Peter Loew (Nicolas Cage), młody pracownik nowojorskiej agencji wydawniczej, narzeka na rutynę i nudę. Terapia u psychoanalityczki, dr Glazer (Elizabeth Ashley) nie przynosi skutku, więc swoje frustracje Peter wyładowuje na swojej sekretarce, Alvie Restrepo (Maria Conchita Alonso). Lekarstwem na nudę wydaje mu się wreszcie znajomość z tajemniczą Rachel (Jennifer Beals) - a zwłaszcza jej aspekt łóżkowy. Podczas pierwszej upojnej nocy Rachel gryzie go w szyję, co najpierw wywołuje w nim przerażenie, a później pobudza do fantazji seksualnych, w których Rachel staje się namiętną wampirzycą. Ugryzienia powtarzają się w ciągu kolejnych wspólnych nocy, a Peter zaczyna wierzyć, że jest wampirem. Wkłada ciemne okulary, sypia pod kanapą imitującą trumnę, unika krzyży, a na obiad jada żywe karaluchy i gołębie. Jego dziwne zachowanie zauważa Alva, na której Peter postanawia wypróbować swoją nową tożsamość. Podczas próby gwałtu dziewczyna wyciąga pistolet, który w trakcie szamotaniny wypada na podłogę. Peter oddaje strzał do siebie i... nie doznaje żadnych obrażeń. Pewny swojego wampiryzmu wyrusza na łowy do nocnego klubu uzbrojony w plastikowe wampirze zęby.

"Pocałunek wampira" w historii kina zapisał się głównie z powodu znakomitej roli Nicolasa Cage'a - słynny ze swojego oddania aktorstwu, zjadł nawet na planie żywego karalucha. "Żaden mięsień mojego ciała nie chciał tego zrobić, ale i tak to zrobiłem" - opowiadał później o głośnej scenie. Cage, syn profesora literatury i tancerki, a także bratanek Francisa Forda Coppoli przygodę z kinem zaczął od... sprzedawania popcornu w kinowym foyer. Później zmienił znane nazwisko (Coppola) na pospolite Cage i wywalczył rolę w "Fast Times at Ridgemont High" (1982), gdzie w montażu niemal wszystkie sceny z jego udziałem zostały usunięte. Z załamania wyciągnął go Francis Ford Coppola dając rolę w "Rumble Fish" i tak kariera Cage'a ruszyła do przodu. W Cannes został nagrodzony za rolę w "Ptaśku" (1984) Alana Parkera i świetnie przyjętym "Peggy Sue wyszła za mąż" (1986) Coppoli. A jako Sailor z kontrowersyjnego, nagrodzonego Złotą Palmą (co uznano za skandal) obrazu "Dzikość serca" (1990) Davida Lyncha rzucił nowe światło na swoje aktorstwo. To właśnie ta kreacja, wraz z rolą zapijającego się na śmierć alkoholika z "Zostawić Las Vegas" Mike'a Figgisa do dziś uważane są za najważniejsze zawodowe dokonania Cage'a.

W "Pocałunku wampira" Cage'owi partnerowała Maria Conchita Alonso, aktorka urodzona na Kubie, a dorastająca w Wenezueli oraz Jennifer Beals, znana dzięki roli tancerki Alex Owens w melodramacie muzycznym "Flashdance" (1983), za który otrzymała nominację do Złotego Globu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...