Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. POCZTÓWKI ZNAD KRAWĘDZI

POCZTÓWKI ZNAD KRAWĘDZI

Postcards from the Edge
komediodramat, USA, 1990, 98 min.
reżyseria: Mike Nichols
obsada: Dennis Quaid, Gene Hackman, Meryl Streep, Shirley MacLaine
Premiera w Ale kino+: 9.04.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 617 miejsce w rankingu

Ciemne strony show biznesu, uzależnienie od narkotyków i alkoholu, toksyczne relacje matki i córki.

Takie tematy nie wydają się materiałem na komedię. A jednak w "Pocztówkach na krawędzi" MIKE NICHOLS zdołał o tych sprawach opowiedzieć w sposób zabawny. Twórca "Absolwenta" słynie zresztą z umiejętności konstruowania ostrych, zaprawionych goryczą komedii. W wypadku "Pocztówek znad krawędzi" miał też do dyspozycji znakomity scenariusz, oparty na autobiograficznej powieści Księżniczki Lei z "Gwiezdnych Wojen" - Carrie Fisher.

Bohaterka "Pocztówek", Suzanne (Meryl Streep), jest gwiazdą filmową z poważnym problemem narkotykowym. Jej życie to kompletny chaos - kolejne filmy, kolejni przypadkowi kochankowie, skandaliczne zachowania, imprezy i coraz większe dziury w pamięci. Kiedy Suzanne ostatecznie traci nad sobą kontrolę zostaje skierowana na odwyk. Lekarze zalecają, by po wyjściu z ośrodka rehabilitacyjnego, w ramach dalszej terapii aktorka zamieszkała na jakiś czas ze swoją matką. To zła wiadomość dla Suzanne. Jej matka, Doris Mann (Shirley MacLaine ) jest starzejącą się gwiazdą filmową, swego czasu dużo sławniejszą niż córka. Obie kobiety całe życie rywalizowały. Mieszkanie z uzależnioną od alkoholu Doris będzie dla Suzanne ciężką próbą, ale i wartościowym doświadczeniem - bohaterka zrozumie, że jej prawdziwym problemem nie była kokaina lecz stosunki z matką.

Carrie Fisher wychowywała się w środowisku show biznesu. Córka gwiazdorów Debbie Raynolds i Eddie'go Fishera (który zresztą zostawił rodzinę dla Liz Taylor), debiutowała na scenie jeszcze w dzieciństwie u boku matki, ale zawsze też żyła w jej cieniu. Nie zmieniła tego nawet oszałamiająca popularność, którą przyniosła aktorce rola Księżniczki Lei w trzech częściach "Gwiezdnych Wojen". Z początkiem lat 80. Carrie Fisher przestała sobie radzić z uzależnieniem od narkotyków, leków psychotropowych oraz alkoholu i trafiła na odwyk. Wtedy właśnie ujawnił się literacki talent aktorki. Fisher rozliczyła się ze swoją przeszłością w powieści "Pocztówki znad krawędzi" - ledwo tylko maskowanej autobiografii, w której opowiadała o swojej narkomanii i relacjach z matką. Książka stała bestsellerem i podstawą scenariusza filmu Nicholsa.

W postać Suzanne, pod którą ukrywa się Carrie Fisher, wcieliła się nominowana do Oscara Meryl Streep, Doris Mann (czyli Debbie Raynolds) zagrała Shirley MacLaine. "Pocztówki znad krawędzi" to popisowy duet tych dwóch artystek, w wytrawnych, pełnych humoru i autoironii rolach. Obydwie gwiazdy nie tylko potwierdziły swoje wybitne umiejętności aktorskie, lecz objawiły się jako utalentowane piosenkarki - film Nicholsa to unikalna okazja, by zobaczyć jedyny w swoim rodzaju wokalny pojedynek pomiędzy Shirley MacLaine i Meryl Streep.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...