Ale kino+
CYKL OBCY - W PONIEDZIAŁKI
Film. Pod osłoną nieba

Pod osłoną nieba

The Sheltering Sky
melodramat, Wlk. Brytania/Włochy, 1990, 132 min.
reżyseria: Bernardo Bertolucci
obsada: Amina Annabi, Campbell Scott, Debra Winger, John Malkovich
Premiera w Ale kino+: 18.01.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 56 miejsce w rankingu
Pod osłoną nieba

Rzadko się zdarza, aby ekranizacja zdołała dorównać literackiemu oryginałowi - zwłaszcza jeżeli chodzi o adaptację literatury wybitnej. Do tych nielicznych przypadków należy "Pod osłoną nieba" - filmowe arcydzieło Bernardo Bertolucciego, nakręcone na podstawie wielkiej powieści Paula Bowlesa.

Amerykański pisarz Paul Bowles bywa zaliczany do przedstawicieli literatury beatnikowskiej i często wymieniany jest jednym tchem z takimi autorami jak Jack Kerouac czy William S. Burroughs. W latach 40., kiedy to w Stanach rodził się ruch beatnikowski (uważany za przodka różnych nurtów kontrkultury epoki hipisowskiej), młody Bowles opuścił ojczyznę i osiedlił się w Tangerze -wolnym porcie pod zarządem międzynarodowym, mieście, do którego przybywali uciekinierzy, poszukiwacze przygód i niespokojne duchy z całego świata. Pisarz miał zostać w Afryce Północnej do końca życia (umarł pod koniec lat 90.), a jego dom w Maroku stał się swego rodzaju ambasadą amerykańskiej kontrkultury i azylem różnego rodzaju artystycznych buntowników. Z gościny Bowlesa korzystali zarówno literaci jak Allen Ginsberg czy ukrywający się w Tangerze przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości William S. Burroughs, jak i muzycy z Mickiem Jaggerem i Jimim Hendrixem na czele. Książki Bowlesa, początkowo znane tylko w wąskim kręgu wtajemniczonych, z biegiem czasu zapewniły mu miejsce w gronie najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Za najwybitniejsze dzieło literata uważna jest powieść "Pod osłoną nieba". Książka Bowlesa nie jest dosłowną autobiografią, ale nie trudno rozpoznać w niej motywy, które autor zaczerpnął z własnego życia.

Bohater "Pod osłoną nieba", Port Moresby (John Malkovich), podobnie jak sam Bowles jest z wykształcenia kompozytorem. Pod koniec lat 40. przybywa wraz z żoną Kit (Debra Winger) do Północnej Afryki. Państwo Moresby wyruszają w podróż w głąb Sahary. Ich wyprawa nie ma określonego celu. Zapuszczając się w coraz bardziej pustynne i dzikie rejony Afryki Północnej Port i Kit zdają się uciekać od cywilizacji i od własnego życia, a jednocześnie poszukiwać miłości i emocji, których brak w ich wypalonym małżeństwie. Podróż zaprowadzi ich jednak dużo dalej niż się początkowo spodziewali - u jej kresu czeka zupełne zatracenie, szaleństwo, a nawet śmierć, ale także wielki spokój, którego symbolem jest bezmiar afrykańskiej pustyni i obojętność jej mieszkańców.

Przystępując do realizacji "Pod osłoną nieba" BERNARDO BERTOLUCCI cieszył się zasłużoną sławą jednego z największych włoskich reżyserów średniego pokolenia, następcą starych mistrzów z generacji Antonioniego, Felliniego czy Viscontiego. Po uznanych za arcydzieła filmach "Konformista" i "Strategia Pająka" oraz kontrowersyjnym "Ostatnim tangu w Paryżu", w latach 80. Bertolucci zafascynował się szeroko pojętym Orientem i egzotyką. Owocem tej fascynacji były trzy filmy, których akcja toczy się w krajach pozaeuropejskich: "Ostatni cesarz", "Mały Budda" i właśnie "Pod osłoną nieba". Ten ostatni obraz przez wielu krytyków uznawany jest za największe dokonanie w dorobku reżysera. Perfekcyjna gra Debry Winger i Johna Malkovicha odtwarzających małżeństwo Moresby, muzyka Ryuichiego Sakamoto, olśniewające zdjęcia Vittorio Storaro, mistrzowska reżyseria Bertolucciego, i wreszcie sugestywnie oddany egzystencjalistyczny klimat prozy Bowlesa składają się na niezapomniane doświadczenie kinematograficzne, jeden z tych filmów, które odciskają trwałe piętno na wyobraźni widza.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Belfer

Oryginalna produkcja CANAL+ w reżyserii Łukasza Palkowskiego z Maciejem Stuhrem w roli głównej.


Więzy krwi

Kameralny thriller psychologiczny o trudnych relacjach rodzinnych.


Protokolantka

Freya od wielu lat jest protokolantką w wydziale kryminalnym policji w Berlinie.


Ad Vitam

Świat w przyszłości. Ludzkość okryła metodę regeneracji organizmu, która pozwala na życie wieczne.