Ale kino+
alekino+
Film. POD OSTRZAŁEM

POD OSTRZAŁEM

Under Fire
dramat, USA, 1983, 123 min.
reżyseria: Roger Spottiswoode
obsada: Gene Hackman, Jean-Louis Trintignant, Joanna Cassidy, Nick Nolte
Premiera w Ale kino+: 3.07.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 652 miejsce w rankingu

Brutalna wojna domowa w Nikaragui widziana oczyma amerykańskiego fotoreportera.

Russel Price (rewelacyjna rola Nicka Nolte) jest zawodowym korespondentem wojennym - specjalizuje się w fotografowaniu wojen w Trzecim Świecie. Właśnie opuścił Afrykę, by przenieść się do nowego teatru działań zbrojnych w Ameryce Środkowej. Jest rok 1979. W Nikaragui wybuchło lewicowe powstanie wymierzone w skorumpowany reżim popieranego przez USA dyktatora Somozy. Price stara się relacjonować okropności wojny w sposób bezstronny, ale z biegiem czasu przychodzi mu to z coraz większym trudem - reporter sympatią i zrozumieniem patrzy na walczących z dyktaturą powstańców, zwanych, od nazwiska swojego przywódcy, sandinistami. Podobnie wydarzenia w Nikaragui ocenia para starych znajomych fotografa, dziennikarze Claire (Joanna Cassidy) i Alex (Gene Hackman). Claire jest dawną miłością Price'a, Alex - jego najlepszym przyjacielem. Z biegiem czasu pomiędzy bohaterami powstaje kłopotliwy miłosny trójkąt. Sprawy komplikują się dodatkowo, kiedy amerykańscy dziennikarze, coraz bardziej angażujący się po stronie sandinistów, trafiają na czarną listę służby bezpieczeństwa dyktatora Somozy.

Podobnie jak jego bohater, reżyser ROGER SPOTTISWOODE (m.in. "Jutro nie umiera nigdy") sympatyzuje w swoim filmie z lewicową partyzantką - w konsekwencji filmowiec był przez konserwatywną krytykę w USA wielokrotnie oskarżany o kreowanie nieobiektywnego obrazu wojny w środkowoamerykańskiej republice. Jednak to nie polityczne niuanse decydują o sile "Pod ostrzałem". Film, skądinąd rzeczywiście krytyczny wobec amerykańskiego poparcia udzielnego okrutnemu dyktatorowi Nikaragui, jest przede wszystkim protestem przeciw okropnościom wojny, niezależnie od jej politycznego tła. Reżyser stawia także pytanie, jak wobec konfliktu powinien zachować się dziennikarz, któremu etyka zawodowa nakazuje przyjąć rolę bezstronnego obserwatora, ale sumienie nie pozwala pozostać obojętnym. Największym atutem filmu pozostaje imponująca obsada: Nick Nolte w jednej z najlepszych ról w swojej karierze, jak zwykle doskonały Gene Hackman oraz Ed Harris - ten ostatni zagrał żołnierza-najemnika, człowieka, któremu obce są moralne dylematy głównego bohatera, ponieważ wojna jest dla niego niczym więcej jak tylko kolejnym miejscem pracy.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...