Ale kino+
alekino+
Film. PODEJRZENIE

PODEJRZENIE

Suspicion
thriller, USA, 1941, 99 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Cary Grant, Cedric Hardwicke, Joan Fontaine, Nigel Bruce
Premiera w Ale kino+: 10.03.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu

Kunsztowny thriller Alfreda Hitchcocka z przewrotną kreacją Cary Granta. Mistrz napięcia rozwija swoje ulubione motywy: w tym filmie główną rolę gra trująca siła podejrzeń i podwójna tożsamość bohatera.

Lina McLaidlaw (Joan Fontaine) jest zamożną i nieśmiałą brytyjską dziewczyną marzącą o księciu z bajki. Taki książę pojawia się w jej życiu pewnego dnia pod postacią Johnny'ego Aysgartha (Cary Grant), poznanego w pociągu zabójczo przystojnego playboya. Wydarzenia toczą się od tego momentu szybko - zanim Lina zdąży się obejrzeć, zostaje żoną czarującego mężczyzny, którego tak naprawdę w ogóle nie zna. Dopiero po ślubie dziewczyna zaczyna zadawać sobie pytania. Kim właściwie jest Johnny Aysgarth? Mężczyzną o wybitnie niejasnej przeszłości? Hazardzistą i uwodzicielem, rozglądającym się za łatwym majątkiem? Wiele wskazuje, że Johnny zaplątany jest w niejasne interesy. Kiedy w tajemniczych okolicznościach umiera jego wspólnik i przyjaciel, podejrzenia Liny zmieniają się w panikę. Dziewczyna dochodzi do wniosku, że jej mąż jest mordercą, a jego następną ofiarą będzie właśnie ona.

"Podejrzenie" to czwarty amerykański film ALFREDA HITCHOCKA - nakręcony w zaledwie rok po przeprowadzce reżysera z Wielkiej Brytanii do Hollywood. Ten stylowy thriller został przyćmiony przez późniejsze hitchcockowskie arcydzieła, ale i tak "Podejrzenie" jest pokazem mistrzowskiej reżyserii i bezbłędnego kreowania napięcia, zaś scena, w której Cary Grant niesienie swojej żonie jarzącą się w ciemności szklankę mleka, w którym, być może, rozpuszczona jest śmiertelna trucizna, należy do żelaznej klasyki kina z dreszczykiem.

Hitchcock zręcznie wciąga widza w narastającą atmosferę podejrzeń i paranoi - i pewną ręką prowadzi parę odtwórców głównych ról. Joan Fontaine dostała za występ w "Podejrzeniu" Oscara, ale publiczność bardziej emocjonowała się nietypową kreacją Cary'ego Granta. Gwiazdor, który specjalizował się w graniu czarujących bohaterów pozytywnych, został przez Hitchocka przewrotnie obsadzony w roli domniemanego czarnego charakteru, który za przystojnym obliczem skrywa drugą, mroczną twarz. Zleceniodawcy Hitchocka ze studia RKO przestraszyli się tego eksperymentu i wymogli na reżyserze zmianę zakończenia. Gdyby "Podejrzenie" realizował inny filmowiec, ta brutalna ingerencja prawdopodobnie zrujnowałaby film. Tu jednak po raz kolejny ujawniło się mistrzostwo Hitchocka, który nawet z wymuszonej przez producentów puenty potrafił zrobić wieńczącą dzieło, inteligentną niespodziankę.

W "Podejrzeniu" nie zabrakło oczywiście obowiązkowego kameo reżysera. Należy wypatrywać go około 45 minuty seansu; Hitchcock pojawia się wówczas jako mężczyzna nadający list na poczcie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...