Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Pogorzelisko

Pogorzelisko

Incendies
dramat, Kanada/Francja, 2010, 149 min.
reżyseria: Denis Villeneuve
obsada: Lubna Azabal, Maxim Gaudette, Melissa Desormeaux-Poulin, Mélissa Désormeaux-Poulin, Mélissa Désormeaux-Poulin, Remy Girard, Rémy Girard, Rémy Girard
Premiera w Ale kino+: 8.10.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
Pogorzelisko

"Pogorzelisko" to opowieść o tragicznych losach rodziny, która doświadczyła okrucieństw religijnego fanatyzmu i wojny domowej. Obraz walczył o Oscara ® w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny".

Dorosłym, mieszkającym w Kanadzie bliźniętom, Jeanne (Mélissa Désormeaux-Poulin) i Simonowi (Maxim Gaudette), umiera matka (Lubna Azabal). Aby poznać jej ostatnią wolę, spotykają się z notariuszem Jeanem Lebelem (Rémy Girard). Zmarła Nawal Marwan pracowała u niego przez długie lata jako sekretarka. Testament stanowi dla dzieci Nawal trudne wyzwanie. Córka ma odnaleźć nieznanego rodzeństwu ojca i wręczyć mu tajemniczą kopertę. Syn zaś otrzymuje zadanie odszukania brata, o którego istnieniu nawet nie wiedzieli. Aby zadośćuczynić woli matki, Jeanne udaje się do jej rodzinnego kraju, położonego na Bliskim Wschodzie. Tam, krok po kroku, dociera do tajemnic skrywanych całe życie przez zmarłą. Do siostry, na jej prośbę, dołącza w końcu sceptyczny wobec poszukiwań Simon oraz Jean. Wspólnie odkrywają szokującą prawdę dotyczącą Nawal Marwan.

"Pogorzelisko", przenoszące koszmar wojny do sfery przeżyć osobistych, miało premierę na festiwalach w Wenecji i w Toronto, gdzie widownia dała wyraz swojemu uznaniu długimi owacjami na stojąco. Obraz otrzymał również nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Polscy kinomani przyznali francusko-kanadyjskiej produkcji Warsaw Grand Prix, czyli główną nagrodę w Konkursie Międzynarodowym 26. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Dramat powstał na podstawie sztuki o tym samym tytule pióra Wajdi Mouawada, uważanego za jednego z ważniejszych twórców teatralnych ostatniego dziesięciolecia. Jakość ekranizacji "Pogorzeliska" chwalił Paweł Mossakowski w "Gazecie Wyborczej": "Na ogół - pisał recenzent - filmowe adaptacje utworów scenicznych sprowadzają się do skrócenia dialogów i wyprowadzenia ich z pomieszczeń w plener. Tu zaś mamy do czynienia z rzeczywistym przekładem z jednego języka na drugi, rzetelnym i uwieńczonym powodzeniem, szukaniem filmowego, obrazowego ekwiwalentu dla słów stanowiących domenę teatru".

Autor sztuki pochodzi z Libanu, który był zmuszony opuścić w dzieciństwie ze względu na wybuch wojny domowej. To właśnie ojczyzna Mouawada jest pierwowzorem nienazwanego w filmie rodzinnego kraju Nawal Marwan i celu podróży jej dzieci. Historia bohaterki dramatu nawiązuje do wydarzeń z lat 1975-1990, kiedy Liban ogarnęła wojna domowa. Bratobójcze walki pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami, wywołane napływem palestyńskich uchodźców z Izraela, pochłonęły ponad 100 tysięcy ofiar. Sztukę na ekran przeniósł quebecki reżyser i scenarzysta DENIS VILLENEUVE, który obejrzał ją w małym teatrze. Spektakl wywarł na nim piorunujące wrażenie. "Scenariusz był jak cios w zęby - wspominał. "Wyszedłem z teatru z trzęsącymi się kolanami. Kawałek dalej wiedziałem, że zrobię z tego film". "Pogorzelisko" Villeneuve'a to wymierzony przeciwko fanatyzmowi religijnemu i bezsensownemu horrorowi wojny obraz wzorowany chwilami na antycznej tragedii. Mocną stroną filmu są poruszające zdjęcia wielokrotnie nagradzanego operatora André Turpina ("Maelström") oraz świetna rola Lubny Azabal, znanej z "Exils" Tony'ego Gatlifa i "Paradise Now".

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
Kino Mówi: Ofiary wojny - Pogorzelisko (materiał wideo 13:06 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Ofiary wojny





SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...