Ale kino+
alekino+
Film. POGROMCY DUCHÓW

POGROMCY DUCHÓW

Ghostbusters
komedia, USA, 1984, 101 min.
reżyseria: Ivan Reitman
obsada: Bill Murray, Dan Aykroyd, Harold Ramis, Sigourney Weaver
Premiera w Ale kino+: 2.07.2003 r.
4.00
343
4 głosy | 662 miejsce w rankingu

Wielki przebój połowy lat 80. i zarazem jeden z najśmieszniejszych horrorów wszechczasów. Zgodnie z tytułem jest to film o duchach; autorami scenariusza jest jednak para komików, Dan Aykroyd ("Blues Brothers") i Harold Ramis - nic więc dziwnego, że zamiast grozy, na ekranie mamy pyszną zabawę w polowanie na intruzów z zaświatów.

Pogromcy duchów - Ghostbusters - to nazwa nietypowej firmy usługowej założonej przez trójkę nowojorskich naukowców specjalizujących się w zjawiskach nadprzyrodzonych. Pionierskie badania naszych uczonych nie zostały docenione przez świat nauki - powszechnie uważani za hochsztaplerów bohaterowie stracili właśnie pracę na Uniwersytecie Columbia. Wobec widma bezrobocia uczeni zakładają firmę, zajmującą się eliminowaniem duchów, oczyszczaniem nawiedzonych domów i egzorcyzmowaniem upiorów. Zrobili to w samą porę, ponieważ Nowy Jork stanie się wkrótce celem ataku prastarego sumeryjskiego demona Gozera. Upiór ma złowieszcze plany: spróbuje opanować ciało pięknej wiolonczelistki (Sigourney Weaver) z nowojorskiej orkiestry, zmienić elegancki apartamentowiec z górnego Manhattanu w sumeryjską świątynię zła, ześle także na miasto gigantycznego Piankowego Marynarzyka (czyli powiększonego do rozmiarów Godzilli poczciwego ludzika z opakowań słodkich pianek "Marshmallow"). Pogromcy duchów będą mieli pełne ręce roboty.

Oryginalny pomysł, błyskotliwe dialogi, nominowane do Oscara efekty specjalne, barwna galeria duchów i potworów, spora dawka ironii oraz brawurowe role komediowe Billa Murray'a, Dana Aykroyda i Harolda Ramisa - długo można by wyliczać atuty "Pogromców duchów" i nic dziwnego, że w połowie lat 80. świat dosłownie oszalał na punkcie tego filmu. Stało się tak w dużej mierze dlatego, że Aykroyd i Ramis powierzyli swój scenariusz IVANOWI REITMANOWI, reżyserowi wyjątkowo dobrze czującemu komedię. Po sukcesie "Pogromców" Reitman zasłynął jako człowiek, który dokonał rzeczy z pozoru niemożliwej - zmienił Arnolda Schwarzeneggera w komika, każąc muskularnemu Austriakowi być kolejno bratem-bliźniakiem Danny'ego de Vito ("Bliźniacy"), przedszkolanką ("Gliniarz w przedszkolu") a nawet zajść w ciążę ("Junior"). "Pogromcy duchów" są pamiętni także ze względu na nagrodzoną Oscarem piosenkę Ray'a Parkera Jr., która przez wiele tygodni nie schodziła z pierwszego miejsca europejskich i amerykańskich list przebojów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...