Ale kino+
alekino+
Film. Poirot: Morderstwo w Orient Expressie

Poirot: Morderstwo w Orient Expressie

Agatha Christie: Poirot -Murder on the Orient Express
film kryminalny, Wielka Brytania, 2010, 89 min.
reżyseria: Philip Martin
obsada: Barbara Hershey, David Morrissey, David Suchet, Eileen Atkins, Jessica Chastain, Sam Crane, Toby Jones
Premiera w Ale kino+: 2.04.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 58 miejsce w rankingu
Poirot: Morderstwo w Orient Expressie

Herkules Poirot (David Suchet) wraca z misji w Stambule słynnym pociągiem Orient Express.

W trakcie podróży detektywa zaczepia arogancki amerykański biznesmen Samuel Ratchett (Toby Jones), oferując dużą sumę pieniędzy za ochronę przed tajemniczym osobnikiem, ślącym mu listy z pogróżkami. Poirot, zrażony gburowatością mężczyzny, odmawia. Kiedy następnego dnia, gdzieś w górach Serbii, pociąg zatrzymuje się przymusowo z powodu obfitych opadów, Ratchett zostaje odnaleziony martwy w kolejowym przedziale. Okazuje się, że Amerykanin zginął w nocy od ciosu nożem. Przekonany, że zbrodniarzem jest jeden z pasażerów Orient Expressu, Poirot natychmiast podejmuje śledztwo. Ponieważ pociąg wciąż stoi unieruchomiony, mistrz sztuki dedukcji może przesłuchać wszystkich podejrzanych. Szybko okazuje się jednak, że śledztwo nie będzie należało do prostych, ani tym bardziej bezpiecznych.

Najnowsza adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści Agathy Christie jest filmem ważnym z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze stanowi ona swoiste ukoronowanie pracy Davida Sucheta, który na przestrzeni 21 lat ponad sześćdziesięciokrotnie wcielał się w rolę Herkulesa Poirota. Po drugie zaś, ze wszystkich ekranizacji legendarnej książki, ta może okazać się najbardziej kontrowersyjną w oczach miłośników twórczości "królowej kryminału". Scenarzysta Stewart Harcourt, który pracował m.in. przy serialu kryminalnym "Jericho" oraz filmach telewizyjnych o przygodach panny Marple, pozwolił sobie na pewne odstępstwa od fabuły literackiego pierwowzoru. Brytyjski autor zmienił m.in. sposób ukazania niektórych bohaterów, przez co ich motywacje i zachowania wydają się bardziej enigmatyczne, także dla widza dobrze znającego powieść Christie.

Ten eksperyment należy jednak uznać za udany, w czym niemała rola reżysera PHILIPA MARTINA, laureata nagrody BAFTA za pracę przy serialu "Wallander", który nakręcił także m.in. thriller "Główny podejrzany - Końcowy akt" z Helen Mirren w roli głównej oraz dramat historyczny "Einstein i Eddington". Filmowiec nie tylko świetnie wykreował w filmie atmosferę zagrożenia panującą w pociągu, ale i pozyskał znanych aktorów do obsady produkcji. Obok brylującego jak zawsze Davida Sucheta wystąpili bowiem m.in.: Toby Jones ("Dziewięć żywotów Tomasza Katza", "Frost/Nixon"), David Morrissey ("Nagi instynkt 2", "Kochanice króla"), Eileen Atkins ("Wzgórze nadziei", "Święto kozła") oraz Barbara Hershey ("Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Portret Damy").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...