Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. POIROT: PANI MCGINTY NIE ŻYJE

POIROT: PANI MCGINTY NIE ŻYJE

Agatha Christie's Poirot: Mrs McGinty's Dead
film kryminalny, Wlk. Brytania, 2008, 93 min.
reżyseria: Ashley Pearce
obsada: David Suchet, Joe Absolom, Richard Hope, Zoe Wanamaker
Premiera w Ale kino+: 2.04.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 119 miejsce w rankingu
POIROT: PANI MCGINTY NIE ŻYJE

Herkules Poirot udaje się do małej angielskiej miejscowości Broadhinny, aby rozwiązać sprawę brutalnego morderstwa sędziwej Abigail McGinty.

Prowadzący na miejscu śledztwo nadinspektor Harold Spence (Richard Hope) jako jeden z nielicznych nie wierzy w winę Jamesa Bentleya (Joe Absolom), współlokatora pani McGinty, na którego wskazują wszelkie poszlaki. Mężczyźnie grozi stryczek. Policjant zwraca się więc do detektywa Herkulesa Poirota (David Suchet) z prośbą o zbadanie sprawy. Poirot udaje się do Broadhinny w towarzystwie przyjaciółki, pisarki Ariadne Oliver (Zoë Wanamaker), pracującej właśnie nad sceniczną adaptacją jednej ze swoich powieści. Na miejscu detektyw zaczyna analizować wszelkie możliwe tropy. Kluczowe znaczenie wydaje się mieć pewien artykuł prasowy znaleziony w mieszkaniu pani McGinty. Drogą dedukcji Poirot zbliża się do zaskakującego rozwiązania tajemniczej sprawy. Nie spodziewa się jednak, że morderca uderzy po raz kolejny.

Herkules Poirot to postać stworzona na kartach powieści królowej kryminału Agathy Christie. Pojawił się w ponad 30 niezwykle poczytnych książkach autorki, publikowanych na przestrzeni lat 1920-1976. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, skąd pochodzi. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna karierę prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi. Często zakłada się z przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać każdą zagadkę przy pomocy szarych komórek i to nie ruszając się z krzesła.

Herkules Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina czy Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu"). W latach 90. powstał cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny z Davidem Suchetem w roli głównej. "Poirot - Pani McGinty nie żyje" jest jego częścią, a o sukcesie projektu świadczy fakt, że do końca 2010 roku cykl ma powiększyć się o kolejne siedem tytułów. Ogromna w tym zasługa Davida Sucheta, który zdaniem sympatyków kina kryminalnego stworzył kreację najbliższą literackiemu pierwowzorowi. Ten brytyjski aktor i producent filmowy wcielił się dotychczas w postać charyzmatycznego detektywa aż 64 razy. Obraz zrealizowany przez ASHLEYA PEARCE'A to adaptacja książki, wydanej pierwotnie w roku 1952. Zaletą filmu jest nie tylko fabuła wierna oryginalnej powieści, ale także oddanie charakterystycznych cech twórczości Christie: suspensu, zagmatwanej intrygi oraz zaskakującego rozwiązania.

CIEKAWOSTKI:

Przed rozpoczęciem zdjęć do filmów o Herkulesie Poirocie David Suchet przeczytał wszystkie powieści i opowiadania napisane przez Agathę Christie, aby jak najlepiej odegrać rolę słynnego detektywa.

Hugh Fraser (Kapitan Arthur Hastings) jest zagorzałym przeciwnikiem palenia. Mimo, że kapitan Hastings z powieści Agathy Christie palił papierosy, autorzy scenariusza musieli dostosować się do woli aktora.

Przygotowując się do roli Poirota, David Suchet uważnie słuchał belgijskiego i francuskiego radia oraz francuskojęzycznych stacji telewizyjnych - chciał umiejętnie połączyć oba akcenty i stworzyć w rezultacie specyficzną mowę głównego bohatera.

W latach 70. w rolę detektywa wcielał się Peter Ustinov. Nie zraziła go opinia córki Agathy Christie, która twierdziła, że Poirot nie był ani trochę podobny do aktora.

W czasie I wojny światowej Agatha Christie pracowała jako pielęgniarka oraz jako aptekarka. Stąd jej dobra znajomość różnego rodzaju trucizn, którą wykorzystała w swoich książkach.

Kryminały Agathy Christie zostały przetłumaczone na 109 języków.

Christie przyznawała, że inspiracją do stworzenia postaci Herkulesa Poirota był Sherlock Holmes, choć bezpośrednimi wzorcami byli dwaj inni fikcyjni bohaterowie: Hercules Popeau z prozy Marie Belloc Lowndes oraz emerytowany francuski policjant - Monsieur Poiret, stworzony przez Franka Howerla Evansa.

Fakt, iż Poirot ma pochodzenie belgijskie, wynika z sympatii autorki do tego kraju z czasów niemieckiej okupacji.

Gdy, już po śmierci autorki, opublikowano kryminał "Kurtyna", w którym detektyw Poirot umiera, "New York Times" zamieścił nekrolog: "Herkules Poirot, słynny belgijski detektyw, nie żyje".

ODCINKI

POIROT: ZABÓJSTWO ROGERA ACKROYDA
POIROT
POIROT: ZŁO, KTÓRE ŻYJE POD SŁOŃCEM
POIROT: MORDERSTWO W MEZOPOTAMII
POIROT: PIĘĆ MAŁYCH ŚWINEK
POIROT: ZERWANE ZARĘCZYNY
POIROT: NIEDZIELA NA WSI
POIROT: ŚMIERĆ NA NILU
POIROT: PRZYGODA KUCHARKI Z CLAPHAM
POIROT: MORDERSTWO W ZAUŁKU
POIROT: PRZYGODA JOHNNIEGO WAVERLY'EGO
POIROT: DWADZIEŚCIA CZTERY KOSY
POIROT: MIESZKANIE NA TRZECIM PIĘTRZE
POIROT: TRÓJKĄT NA RODOS
POIROT: ZAGADKA NA MORZU
POIROT: NIEWIARYGODNA KRADZIEŻ
POIROT: KRÓL TREFL
POIROT: SEN
POIROT: SAMOTNY DOM
POIROT: DAMA W WOALCE
POIROT: ZAGINIONA KOPALNIA
POIROT: ZNIKNIĘCIE PANA DAVENHEIMA
POIROT: ZAGADKA W KORNWALII
POIROT: PODWÓJNY GRZECH
POIROT: POIROT PROWADZI ŚLEDZTWO
POIROT: PORWANIE PREMIERA
POIROT: GWIAZDA ZACHODU
POIROT: TAJEMNICZA HISTORIA W STYLES
POIROT: CO MASZ W SWOIM OGRÓDECZKU?
POIROT: KRADZIEŻ OBLIGACJI ZA MILION DOLARÓW
POIROT: EKSPRES DO PLYMOUTH
POIROT: GNIAZDO OS
POIROT: TRAGEDIA W MARSDON MANOR
POIROT: PODWÓJNY TROP
POIROT: TAJEMNICA HISZPAŃSKIEGO KUFRA
POIROT: KRADZIEŻ KRÓLEWSKIEGO RUBINU
POIROT: MORDERSTWO NA BALU ZWYCIĘSTWA
POIROT: TAJEMNICA MYŚLIWSKIEGO DOMKU
POIROT: A.B.C.
POIROT: ŚMIERĆ W CHMURACH
POIROT: PIERWSZE, DRUGIE... ZAPNIJ MI OBUWIE
POIROT: TAJEMNICA EGIPSKIEGO GROBOWCA
POIROT: POKONANY GOŚĆ
POIROT: ŻÓŁTY IRYS
POIROT: ZAGINIONY TESTAMENT
POIROT: PUDEŁKO CZEKOLADEK
POIROT: SPRAWA WŁOSKIEGO ARYSTOKRATY
POIROT: LUSTERKO NIEBOSZCZYKA
POIROT: KRADZIEŻ BIŻUTERII W HOTELU GRAND METROPOLITAN
POIROT: BOŻE NARODZENIE HERKULESA POIROT
POIROT: MORDERSTWO NA POLU GOLFOWYM
POIROT: ENTLICZEK, PENTLICZEK
POIROT: NIEMY ŚWIADEK
POIROT: ZAGADKA BŁĘKITNEGO EKSPRESU
POIROT: PO POGRZEBIE
POIROT: KARTY NA STÓŁ
POIROT: PORA PRZYPŁYWU
POIROT: KOT WŚRÓD GOŁĘBI
POIROT: TRZECIA LOKATORKA
POIROT: RENDEZ-VOUS ZE ŚMIERCIĄ
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...