Ale kino+
alekino+
Film. Poirot: Śmierć lorda Edgware'a

Poirot: Śmierć lorda Edgware'a

Thirteen at Dinner
film kryminalny, USA/Wlk. Brytania, 1985, 87 min.
reżyseria: Lou Antonio
obsada: Bill Nighy, David Suchet, Faye Dunaway, John Barron, Jonathan Cecil, Peter Ustinov
Premiera w Ale kino+: 5.08.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 127 miejsce w rankingu
Poirot: Śmierć lorda Edgware'a
1
2

Niezawodny detektyw Herkules Poirot usiłuje rozwikłać sprawę morderstwa bogatego lorda. Nie jest to łatwe, gdyż wszyscy podejrzani wydają się mieć doskonałe alibi.

Cieszący się szacunkiem wśród londyńskiej socjety Poirot (Peter Ustinov), zostaje poproszony przez sławną aktorkę Jane Wilkinson (Faye Dunaway) o pomoc w uzyskaniu rozwodu. Będąc pod urokiem artystki, detektyw decyduje się spełnić jej prośbę. Podczas spotkania z mężem pani Wilkinson, lordem Edgwarem (John Barron), okazuje się, że ten nie zamierza stwarzać problemów i zgadza się na podpisanie papierów rozwodowych. Wkrótce potem lord zostaje zamordowany. Policyjny inspektor Japp (David Suchet) podejrzewa, że morderstwa dokonała pani Wilkinson. Jednak jej alibi zdaje się niepodważalne. Poirot bierze sprawę w swoje ręce i wraz z wiernym towarzyszem Arthurem Hastingsem (Jonathan Cecil) przeprowadzają szczegółowe śledztwo, które prowadzi ich do świata skomplikowanych arystokratycznych koligacji.

Postać Herkulesa Poirot została stworzona w 1920 roku przez brytyjską specjalistkę od powieści kryminalnych Agathę Christie. Detektyw z charakterystycznym wąsikiem stał się bohaterem ponad trzydziestu książek i kilkudziesięciu filmów. W jego postać wcielali się m.in. Tony Randall ("A.B.C.") i Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"). W "Śmierci lorda Edgware'a" zagrał ją dwukrotny laureat Oscara Peter Ustinov. W filmie pojawił się również David Suchet - jako policyjny inspektor Japp. Aktor ten kilka lat później awansował do roli Poirota i to właśnie on jest najbardziej kojarzony z postacią dystyngowanego detektywa. Zagrał ją aż w 70 produkcjach - także w kolejnej wersji "Śmierci lorda Edgware'a" (2000).


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...