Ale kino+
alekino+
Film. Poirot: Tragedia w trzech aktach

Poirot: Tragedia w trzech aktach

Agatha Christie: Poirot - Three Act Tragedy
film kryminalny, Wielka Brytania, 2010, 89 min.
reżyseria: Ashley Pearce
obsada: Art Malik, David Suchet, Kimberley Nixon, Martin Shaw
Premiera w Ale kino+: 3.02.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 129 miejsce w rankingu
Poirot: Tragedia w trzech aktach

Herkules Poirot (David Suchet) udaje się do Kornwalii na przyjęcie wydawane przez swego przyjaciela, a jednocześnie słynnego aktora Sir Charlesa Cartwrighta (Martin Shaw).

Wśród gości znajdują się ludzie teatru, klika wysoko postawionych osobistości oraz lubiany przez wszystkich wielebny Babbington (Nigel Pegram) wraz z małżonką (Anna Carteret). Konsumpcja i rozmowy trwają w najlepsze, kiedy nagle duchowny dławi się pijąc drinka, upada i umiera w konwulsjach. Całe towarzystwo, łącznie z detektywem, jest przekonane, iż śmierć Babbingtona to tragiczny wypadek, zwłaszcza że analiza nie wykazuje w szklance zmarłego żadnej trucizny. Przekonanie belgijskiego śledczego ulega jednak zmianie, kiedy na innym raucie dochodzi do podobnego zdarzenia. Okoliczności są podejrzanie podobne do tych z przyjęcia u Cartwrighta. Poirot rozpoczyna kolejne skomplikowane śledztwo.

Cieszące się niesłabnącą popularnością kryminały Agathy Christie rozeszły się na świecie w zawrotnej liczbie dwóch miliardów egzemplarzy. Częściej kupowana jest jedynie Biblia i dzieła Williama Szekspira. "Poirot - Tragedia w trzech aktach" to druga z najnowszego, dwunastego już cyklu ekranizacji powieści Christie. Seria adaptacji prozy słynnej pisarki jest realizowana od roku 1989 przez brytyjską ITV i liczy ponad 60 filmów. Od ponad dwudziestu lat detektywa Poirota kreuje David Suchet, którego osobiście wskazali potomkowie pisarki, będąc pod wrażeniem jego występu w serialu "Blott on the Landscape". Wnuk Christie mówił: Okrutnie żałuję, że babka nie mogła zobaczyć Davida. Uważam, że wizualnie jest on niezwykle przekonujący. Potrafi wywołać w widzach tę charakterystyczną, zupełnie naturalną irytację, jaką wzbudza w nas perfekcjonizm, którego Poirotowi nie brakuje. Suchet jest zwykle angażowany do ról poważnych osobistości lub dygnitarzy. Wcielił się m.in. w polskiego biskupa w "Zabić księdza" (1988) Agnieszki Holland, gdzie zagrał obok Eda Harrisa i Christophera Lamberta, a także w Napoleona w "Sabotażu" (2000). Za osiągnięcia na deskach teatrów był m.in. dwukrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Laurence'a Oliviera. Za występy przed kamerą Suchet otrzymał 3 nominacje do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, w tym także za rolę Poirota.

Powieść, na kanwie której powstała "Tragedia w trzech aktach", została wydana po raz pierwszy w 1934 roku i była dziewiątą z kolei historią z udziałem dystyngowanego detektywa Poirota. Reżyserem jej adaptacji został ASHLEY PEARCE, filmowiec realizujący produkcje telewizyjne, który ma na koncie dwie wcześniejsze ekranizacje serii: "Pani McGinty nie żyje" oraz "Rendez-vous ze śmiercią". Tym razem w rozwikłaniu historii tajemniczych zgonów Suchetowi partnerują znani i lubiani w Wielkiej Brytanii artyści. Sir Cartwrighta zagrał popularny w angielskiej telewizji Martin Shaw ("Objawienia", "Pies Baskerville'ów"), znany ponadto jako oddany bojownik o prawa zwierząt. W roli wnikliwej i błyskotliwej panny Wills świetnie wypadła Kate Ashfield ("Strefa wojny", "Bez granic", "Wysyp żywych trupów"). Podobnie jak Kimberley Nixon ("Wojna domowa", "Angus, stringi i przytulanki") jako młodziutka Hermione, zwana "Egg".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...