Ale kino+
alekino+
Film. Pojedynek

Pojedynek

Sleuth
thriller, USA, 2007, 85 min.
reżyseria: Kenneth Branagh
obsada: Carmel O'Sullivan, Harold Pinter, Jude Law, Michael Caine
Premiera w Ale kino+: 24.10.2018 r.
5.00
343
5 głosy | 42 miejsce w rankingu
Pojedynek

Andrew Wyke (Michael Caine) to ceniony autor powieści kryminalnych. Starzejący się pisarz mieszka samotnie w supernowoczesnej rezydencji i nie może pogodzić się z faktem, że żona Maggie (Carmel O'Sullivan) opuściła go dla znacznie młodszego bezrobotnego aktora.

Pewnego dnia znienawidzony rywal Milo Tindle (Jude Law) zjawia się w posiadłości Wyke'a. Chce skłonić pisarza do wyrażenia zgody na rozwód. Andrew postanawia się zemścić. Jako warunek podpisania dokumentów stawia wspólne upozorowanie włamania do domowego sejfu w celu kradzieży naszyjnika wartego milion funtów. Oferta ma być korzystna dla obu: Milo pozyska fundusze na zaspokojenie wygórowanych wymagań Maggie, z kolei Wyke dostanie wysokie odszkodowanie z ubezpieczenia i nie straci twarzy. Milo zgadza się, ale kiedy odkrywa, że to pułapka, między mężczyznami dochodzi do bezwzględnej rozgrywki.

Pierwsza ekranizacja sztuki Anthony'ego Shaffera "Detektyw" była jednocześnie ostatnim filmem w karierze Josepha L. Mankiewicza. W filmie uhonorowanym m.in. 4 nominacjami do Oscara Andrew Wyke'a zagrał Sir Laurence Olivier, a Tindle'a Michael Caine. Po 35 latach Caine wcielił się w rolę swego ówczesnego przeciwnika w "Pojedynku", opartym na tej samej sztuce filmie KENNETHA BRANAGHA ("Henryk V", "Przyjaciele Petera", "Wiele hałasu o nic"). Tym razem scenariusz napisał Harold Pinter, laureat nagrody Nobla, dramaturg o niepowtarzalnym, indywidualnym stylu, nominowany do Oscara za teksty do "Kochanicy Francuza" i "Zdrady". "Pojedynek" zachowuje oryginalną intrygę, ale pod wieloma względami uwspółcześnia akcję. Film Branagha jest znacznie krótszy (poprzedni miał 138 minut), za to naszpikowany najnowszą technologią. Wiele sekwencji jest pokazanych z pozycji kamer bezpieczeństwa domu Wyke'a, który jest w zasadzie trzecim bohaterem filmu. Nie jest to już elegancka rezydencja w klasycznym stylu, lecz supernowoczesne, niemal sterylne i wysoce stechnicyzowane wnętrze, którego wyposażenie jest ważnym narzędziem w rozgrywce pomiędzy przeciwnikami. W starszego z nich, pisarza kryminałów wcielił się dwukrotny zdobywca Oscara i trzykrotny Złotego Globu Michael Caine ("Parszywe dranie", "Wbrew regułom", "Dorwać Cartera", "Deklaracja"). Bezrobotnego aktora o włoskim pochodzeniu, który dorabia jako szofer zagrał natomiast Jude Law ("Utalentowany pan Ripley", "A.I. Sztuczna inteligencja", "Wróg u bram"), dwukrotnie nominowany do Oscara i trzykrotnie do Złotego Globu. W epizodycznej roli pojawia się Carmel O'Sullivan jako żona Wyke'a oraz scenarzysta Harold Pinter jako prezenter telewizyjny. Na festiwalu w Wenecji w 2007 roku "Pojedynek" został zakwalifikowany do konkursu głównego, walcząc tym samym o Złotego Lwa, a Kenneth Branagh otrzymał tam za niego wyróżnienie specjalne Queer Lion.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...