Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. POKÓJ MARVINA

POKÓJ MARVINA

Marvin's Room
obyczajowy, USA, 1996, 94 min.
reżyseria: Jerry Zaks
obsada: Diane Keaton, Gwen Verdon, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Robert De Niro
Premiera w Ale kino+: 8.09.2010 r.
5.00
343
40 głosy | 23 miejsce w rankingu
POKÓJ MARVINA

Historia rodzinnego spotkania po latach. W rolach głównych m.in. nominowana do Oscara Diane Keaton oraz Meryl Streep i Leonardo DiCaprio. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński, nominowany na festiwalu Camerimage do Złotej Żaby.

Bessie (Diane Keaton) od prawie 20 lat opiekuje się sparaliżowanym ojcem, Marvinem (Hume Cronyn), oraz ekscentryczną ciotką Ruth (Gwen Verdon). Pewnego dnia lekarze stwierdzają u Bessie białaczkę. Jedynym ratunkiem jest przeszczep szpiku, przy czym dawcą musi być ktoś z rodziny. Chora decyduje się prosić o pomoc siostrę, Lee (Meryl Streep), z którą kontakt urwał jej się niemal dwie dekady temu. Podczas gdy Bessie cały swój czas ofiarowała potrzebującym jej krewnym, Lee postawiła na karierę i z rodzinnej Florydy wyjechała z mężem do Ohio. Wkrótce jednak rozwiodła się i została sama z dwoma synami, Charlie'em (Hal Scardino) oraz Hankiem (Leonardo DiCaprio). Na wieść o chorobie siostry Lee zabiera dzieci i wyrusza w długą podróż do domu, gdzie czeka na nią ciężkie zadanie odbudowania relacji z bliskimi.

Sztuka, na kanwie której nakręcono film, powstała w 1990 roku, a po raz pierwszy wystawiono ją rok później. Autorem "Pokoju Marvina", traktującego o problemach, jakie towarzyszą nieuleczalnie chorym i ich bliskim, był Scott McPherson. Tekst napisał na podstawie własnych doświadczeń związanych z chorobą i śmiercią partnera przez lata zmagającego się z wirusem HIV. On sam zmarł na AIDS w rok po premierze swego spektaklu, w wieku zaledwie 33 lat. Film nakręcono w 1996 roku. Za kamerą stanął debiutujący wówczas na wielkim ekranie JERRY ZAKS. "Pokój Marvina" przyniósł mu pierwsze nagrody filmowe, m.in.: Christopher Award i statuetkę św. Jerzego na MFF w Moskwie. Mimo braku doświadczenia, reżyserowi udało się nawiązać współpracę z plejadą gwiazd. Grająca Bessie Diane Keaton za występ u Zaksa nominowana była do Oscara, zaś Meryl Streep - do Złotego Globu. W filmie występują również m.in. Robert De Niro oraz 22-letni wówczas Leonardo DiCaprio, nagrodzony Chlotrudis Award. Wielkim atutem filmu są zdjęcia, ze szczególnym uwzględnieniem ujęć w tytułowym pokoju Marvina, gdzie gra światła i cienia tworzy niepowtarzalny nastrój. Ich autorem jest Piotr Sobociński, który został nominowany do Złotej Żaby na festiwalu Camerimage.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...