Ale kino+
alekino+
Film. POKÓJ Z WIDOKIEM NA MORZE

POKÓJ Z WIDOKIEM NA MORZE


dramat psychologiczny, Polska, 1977, 87 min.
reżyseria: Janusz Zaorski
obsada: Gustaw Holoubek, Iwona Biernacka, Marek Bargiełowski, Piotr Fronczewski, Zbigniew Buczkowski
Premiera w Ale kino+: 1.08.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 439 miejsce w rankingu

Nagrodzony w Locarno film Janusza Zaorskiego opowiada o sporze między dwoma psychiatrami, którego ceną może być życie człowieka.

Akcję jednego ze swoich najlepszych filmów JANUSZ ZAORSKI oparł na wydarzeniu autentycznym. W pewien marcowy dzień 1973 roku rzesze warszawiaków przybyły pod Pałac Kultury, aby godzinami obserwować mężczyznę, który zamierzał wyskoczyć z najwyższego piętra. Całe zdarzenie reżyser potraktował jednak jedynie jako inspirację. Od motywów samobójcy i jego ostatecznej decyzji bardziej zainteresowały go metody psychiatrów, którzy próbowali przekonać go do zejścia na dół.

Bohaterami "Pokoju z widokiem na morze" są więc dwaj lekarze psychiatrzy. Biorą oni udział w policyjnej akcji ratowania człowieka, który chce wyskoczyć z najwyższego piętra wieżowca. Dr Krzysztof Kucharski (Piotr Fronczewski) jest młodym psychiatrą, który ślepo wierzy w skuteczność nowoczesnych środków farmakologicznych. Jest też pragmatykiem, nastawionym na zawodowy sukces i żeby go osiągnąć, zdolny jest do manipulacji, kłamstwa, a nawet przemocy. Uważa, że niedoszłego samobójcę należy ściągnąć na ziemię siłą, przy użyciu nowoczesnych technik i środków otępiających. Innego zdania jest profesor Leszczyński (Gustaw Holoubek), lekarz "starej daty". Chce nakłonić mężczyznę do samodzielnej decyzji, aby mógł świadomie zrezygnować ze śmiertelnego skoku. Między lekarzami dochodzi do ostrego sporu, który poważnie odbija się na zdrowiu profesora.

Film Zaorskiego łączono z "kinem moralnego niepokoju" i chwalono za celne pokazanie różnych modeli postaw społecznych. "Pokój z widokiem" odniósł sukces w Locarno, skąd wyjechał ze Srebrnym Lampartem i wyróżnieniem FIPRESCI. Obok doświadczonych aktorów, jak Piotr Fronczewski czy Gustaw Holoubek, w filmie zagrał początkujący wówczas Marek Kondrat. Niewielką rolę reżyser powierzył też Zbigniewowi Buczkowskiemu, jednemu z najbardziej znanych polskich aktorów-amatorów (ukończył jedynie warszawskie Technikum Mechaniczno-Elektryczne). Dla Buczkowskiego, który był aktorskim odkryciem Janusza Kondratiuka (zadebiutował w jego "Dziewczynach do wzięcia", 1972) była to dziesiąta rola w karierze.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...