Ale kino+
alekino+
Film. POKÓJ Z WIDOKIEM NA MORZE

POKÓJ Z WIDOKIEM NA MORZE


dramat psychologiczny, Polska, 1977, 87 min.
reżyseria: Janusz Zaorski
obsada: Gustaw Holoubek, Iwona Biernacka, Marek Bargiełowski, Piotr Fronczewski, Zbigniew Buczkowski
Premiera w Ale kino+: 1.08.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 439 miejsce w rankingu

Nagrodzony w Locarno film Janusza Zaorskiego opowiada o sporze między dwoma psychiatrami, którego ceną może być życie człowieka.

Akcję jednego ze swoich najlepszych filmów JANUSZ ZAORSKI oparł na wydarzeniu autentycznym. W pewien marcowy dzień 1973 roku rzesze warszawiaków przybyły pod Pałac Kultury, aby godzinami obserwować mężczyznę, który zamierzał wyskoczyć z najwyższego piętra. Całe zdarzenie reżyser potraktował jednak jedynie jako inspirację. Od motywów samobójcy i jego ostatecznej decyzji bardziej zainteresowały go metody psychiatrów, którzy próbowali przekonać go do zejścia na dół.

Bohaterami "Pokoju z widokiem na morze" są więc dwaj lekarze psychiatrzy. Biorą oni udział w policyjnej akcji ratowania człowieka, który chce wyskoczyć z najwyższego piętra wieżowca. Dr Krzysztof Kucharski (Piotr Fronczewski) jest młodym psychiatrą, który ślepo wierzy w skuteczność nowoczesnych środków farmakologicznych. Jest też pragmatykiem, nastawionym na zawodowy sukces i żeby go osiągnąć, zdolny jest do manipulacji, kłamstwa, a nawet przemocy. Uważa, że niedoszłego samobójcę należy ściągnąć na ziemię siłą, przy użyciu nowoczesnych technik i środków otępiających. Innego zdania jest profesor Leszczyński (Gustaw Holoubek), lekarz "starej daty". Chce nakłonić mężczyznę do samodzielnej decyzji, aby mógł świadomie zrezygnować ze śmiertelnego skoku. Między lekarzami dochodzi do ostrego sporu, który poważnie odbija się na zdrowiu profesora.

Film Zaorskiego łączono z "kinem moralnego niepokoju" i chwalono za celne pokazanie różnych modeli postaw społecznych. "Pokój z widokiem" odniósł sukces w Locarno, skąd wyjechał ze Srebrnym Lampartem i wyróżnieniem FIPRESCI. Obok doświadczonych aktorów, jak Piotr Fronczewski czy Gustaw Holoubek, w filmie zagrał początkujący wówczas Marek Kondrat. Niewielką rolę reżyser powierzył też Zbigniewowi Buczkowskiemu, jednemu z najbardziej znanych polskich aktorów-amatorów (ukończył jedynie warszawskie Technikum Mechaniczno-Elektryczne). Dla Buczkowskiego, który był aktorskim odkryciem Janusza Kondratiuka (zadebiutował w jego "Dziewczynach do wzięcia", 1972) była to dziesiąta rola w karierze.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...