Ale kino+
alekino+
Film. PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO

PÓŁ ŻARTEM, PÓŁ SERIO

Some Like It Hot
komedia, USA, 1959, 116 min.
reżyseria: Billy Wilder
obsada: Jack Lemmon, Joe E. Brown, Marilyn Monroe, Tony Curtis
Premiera w Ale kino+: 26.05.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 93 miejsce w rankingu

Nieśmiertelny hollywoodzki klasyk, film powszechnie uważany za jedną z najlepszych komedii w historii kina. "Pół żartem, pół serio" to sztandarowy obraz w bogatym dorobku wielkiego hollywoodzkiego rzemieślnika Billy'ego Wildera ("Bulwar zachodzącego słońca", "Garsoniera") i popisowy, niezapomniany występ Marilyn Monroe.

Akcja toczy się w czasach prohibicji. Dwaj muzycy jazzowi, Joe i Jerry (niezrównany duet aktorski Tony Curtis i Jack Lemmon) mają pecha być świadkami słynnej "masakry w dniu św. Walentego" - rzezi gangsterów, do której doszło w Chicago w 1929 r. w ramach mafijnych porachunków. Jak wiadomo, mafia nie lubi niewygodnych świadków, więc bohaterowie muszą czym prędzej zniknąć. W tym celu jazzmani przebierają się za kobiety i przyłączają do stuprocentowo żeńskiej grupy estradowej. Kobiece kostiumy pomagają bohaterom ocalić życie, ale powodują nowe kłopoty. Joe chciałby zdobyć serce pięknej wokalistki zwanej Sugar Kane (Marilyn Monroe), ale jak to zrobić, kiedy nosi się sukienkę? W tym samym czasie Jerry z coraz większym trudem opędza się od zalotów pewnego natarczywego milionera, który nie przywykł, by mu odmawiano. Sytuację komplikuje dodatkowo pojawienie się w okolicy gangsterów, którzy zjeżdżają się właśnie na wielki mafijny kongres.

Współpraca z gwiazdą była podobno dla BILLY'EGO WILDERA prawdziwym piekłem. "Jestem za stary i za bogaty, by przechodzić przez to jeszcze raz" - powiedział po ukończeniu zdjęć reżyser, nawiązując do kaprysów i wybryków, które Marilyn Monroe zaprezentowała na planie. Oglądając film trudno jednak uwierzyć, że podczas kręcenia tej błyskotliwej, inteligentnej i prześmiesznej komedii, mógł panować inny nastrój niż atmosfera doskonałej zabawy. Dotyczy to także Marilyn Monroe, która już nigdy później nie miała być tak uwodzicielska i olśniewająca, jak w roli Sugar Kane z "Pół żartem, pół serio".
SERIALE

Cardinal

Policjant walczy o zachowanie swojej reputacji i stanowiska w wydziale zabójstw, podczas gdy sprawa, nad którą pracuje robi się coraz bardziej skomplikowana. John Cardinal jest policjantem, który został swego czasu usunięty z wydziału zabójstw z powodu obsesji na punkcie pewnej zaginionej dziewczyny...


Wisting

Norweski detektyw William Wisting wraz z córką Line, dociekliwą dziennikarką, tropią przestępców w nadmorskim Larviku. Serial "Wisting" to kryminał oparty na serii bestsellerowych książek autorstwa Jrna Liera Horsta. Detektyw William Wisting znajduje się w najtrudniejszym momencie swojej kariery i tylko szczęśliwe życie rodzinne pozwala mu nie zwariować...