Ale kino+
alekino+
Film. POLLOCK

POLLOCK


dramat, USA, 2000, 122 min.
reżyseria: Ed Harris
obsada: Amy Madigan, Ed Harris, Jennifer Connelly, Marcia Gay Harden
Premiera w Ale kino+: 4.10.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 245 miejsce w rankingu

Reżyserski debiut Eda Harrisa to znakomicie zrealizowana filmowa biografia jednego z najwybitniejszych amerykańskich malarzy - neurotycznego artysty, alkoholika, utracjusza, a czasem również znęcającego się nad innymi brutala.

Kiedy w 1942 do pracowni Pollocka (Ed Harris) wkracza zdolna malarka Lee Krasner (nagrodzona za tę rolę Oscarem Marcia Gay Harden), życie wybitnego artysty, który przy okazji - jak to bywa - jest niesłychanie trudnym człowiekiem, wkracza w nowy etap. Krasner, która po porównaniu swoich obrazów i dzieł Pollocka, postanawia "złamać pędzel" i poświęcić malarzowi życie, staje się najpierw jego opiekunką i powierniczką (co nie jest łatwe, bo Pollock zapija się na śmierć, bywa agresywny, a po trzeźwemu wpada w depresję), a później żoną. Ona też w końcu wyprowadza go z niszczącego kręgu alkoholowej bohemy Greenwich Village i skutecznie namawia na zamieszkanie na wsi. Tam właśnie, na Long Island, rozkwitnie talent Pollocka i miłość małżonków, która jednak nie zawsze będzie umiała przezwyciężać życiowe kłopoty: brak chętnych na kupno obrazów, nieprzychylność krytyków i biedę.

Postać jednego z najwybitniejszych amerykańskich artystów - Jacksona Pollocka (1912-1956) - od lat interesowała EDA HARRISA. W swoim filmie, który przygotowywał przez wiele lat, położył ogromny nacisk na artystyczny rozwój Pollocka. Wypromowanie przez niego nowatorskiej techniki malarskiej - action painting - to tylko jeden z wątków. Harris zadbał także o naszkicowanie prawdziwego i barwnego tła - środowiska, w którym żył i tworzył malarz. Poznajemy świat artystów, promotorów sztuki, właścicieli galerii, krytyków. Świat tętniący życiem, przepełniony niesamowitą energią Pollocka, która udzieliła się także twórcom filmu. "Stan psychiczny Pollocka był punktem wyjścia przy ustawieniu światła i kamery" - mówi odpowiedzialna za zdjęcia Liza Rintzler.

Pollock przeszedł do historii jako twórca action painting - zwanej także malarstwem akcji albo gestu. Polega ona na instynktownym sposobie malowania z wykorzystaniem wielu efektów ubocznych: kapania, rozlewania farby na płótnie, mieszania rozmaitych tworzyw, np. farb z piaskiem, szkłem i lakierami przemysłowymi. Niedoceniany za życia, dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich malarzy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...