Ale kino+
alekino+
Film. POMIĘDZY NAMI

POMIĘDZY NAMI

Coup de Foudre
dramat obyczajowy, Francja, 1983, 107 min.
reżyseria: Diane Kurys
obsada: Guy Marchand, Isabelle Huppert, Jean-Pierre Bacri, Miou-Miou
Premiera w Ale kino+: 29.08.2004 r.
4.00
343
4 głosy | 1844 miejsce w rankingu

Dramat o przyjaźni, a może nawet miłości dwóch niezależnych kobiet, rzucony na tło powojennej Francji, leczącej rany czasów okupacji.

Akcja toczy się w Lyonie w roku 1952. Bohaterki filmu, Lena (Isabelle Huppert) i Madeleine (Miou-Miou) często wracają do wspomnień czasów niedawnej wojny. Lena, z pochodzenia Żydówka, cudem uniknęła wówczas śmierci z rąk nazistów - od wywózki do obozu zagłady uchronił ją ślub z żołnierzem imieniem Michel. Madeleine straciła podczas wojny miłość swojego życia; jej mąż został omyłkowo zastrzelony przez Niemców. Bohaterka wstąpiła do ruchu oporu, gdzie spotkała swojego obecnego towarzysza życia, aktora Costę.

Kilka lat po wojnie obie kobiety są niezbyt szczęśliwe w swoich małżeństwach, zawartych raczej z powodu wojennej zawieruchy niż prawdziwej miłości. Poznają się na zebraniu w szkole, do której uczęszczają ich dzieci. Pomiędzy Leną i Madeleine nawiązuje się gorąca przyjaźń, w której bohaterki odnajdują wszystko, czego brakuje im w małżeństwie. Przyjaciółki marzą by otworzyć własny butik, jednak otoczenie, a zwłaszcza mężowie, niechętnie patrzą na niezależne pomysły obu kobiet. Tymczasem natura relacji między Leną i Madeleine ewoluuje od przyjaźni do miłości.

Reżyserka DIANE KURYS oparła scenariusz filmu na własnej, na poły autobiograficznej książce; jako inspirację wykorzystała też wojenne losy swoich rodziców. "Pomiędzy nami" przyniósł znakomity duet aktorski Miou-Miou i Isabelle Huppert (późniejsza "Pianistka" z głośnego filmu Michaela Hanekego.). Walory filmu docenili krytycy; obraz Kurys był nominowany do Oscara i kilku Cezarów; reżyserka została też nagrodzona na festiwalu w San Sebastian.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...