Ale kino+
alekino+
Film. Port lotniczy

Port lotniczy

Airport
thriller, USA, 1970, 137 min.
reżyseria: George Seaton
obsada: Burt Lancaster, Dean Martin, Jacqueline Bisset, Jean Seberg
Premiera w Ale kino+: 1.07.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 69 miejsce w rankingu
Port lotniczy

"Port lotniczy" to żelazna klasyka kina katastroficznego i obraz w dużym stopniu wyznaczający nowoczesne reguły tego gatunku. Wysoki budżet, parada gwiazd i wielowątkowa fabuła, w której losy przypadkowych ludzi łączy nadchodzący kataklizm - z tego wzorca Hollywood korzysta do dziś.

Formułę, według której zrealizowano "Port lotniczy", można odnaleźć w takich katastroficznych przebojach, jak "Twister", "Armageddon" czy superprodukcje Rolanda Emmericha. Akcja toczy się na wielkim, ruchliwym lotnisku na Środkowym Zachodzie USA. Kierownik portu lotniczego, doświadczony Mel Bakersfeld (Burt Lancaster), nie podejrzewa, że czeka go najtrudniejsze kilkanaście godzin w karierze. Nad lotniskiem zaczyna się gwałtowna burza śnieżna, która paraliżuje komunikację powietrzną. Kiedy okazuje się, że w jednym z samolotów jest zamachowiec-samobójca grożący zdetonowaniem bomby, sytuacja staje się krytyczna. Życie pasażerów wisi na włosku i zależy od zimnej krwi załogi samolotu oraz ludzi Mela Bakersfelda, którzy mimo fatalnych warunków atmosferycznych próbują sprowadzić porwaną maszynę na ziemię.

Studio Universal zainwestowało w "Port lotniczy" 10 milionów dolarów, co na przełomie lat 60. i 70. było sumą ogromną. Porażka filmu mogła doprowadzić do bankructwa wytwórni. Obawy producentów okazały się jednak nieuzasadnione. "Port lotniczy" odniósł oszałamiający sukces. Na dziesięć nominacji do Oscara® otrzymał wprawdzie tylko jedną statuetkę (dla Helen Hayes za rolę drugoplanową), ale pod kinami ustawiały się kolejki, a nakłady na produkcję zwróciły się niemal dziesięciokrotnie. "Port..." okazał się obrazem bardzo wypływowym; doczekał się kontynuacji w postaci sequelu oraz wielu naśladownictw, a także mistrzowskiej parodii - szalonej komedii "Czy leci z nami pilot?". Swego rodzaju epilogiem do filmu George'a Seatona był tragiczny los samolotu, który został wykorzystany do realizacji "Portu lotniczego". Po "występie" w filmie, Boening 707 przechodził z rąk z do rąk, latając w coraz to innych liniach. W końcu trafił do Brazylii, gdzie w 1989 roku rozbił się z pasażerami na pokładzie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...