Ale kino+
alekino+
Film. POŚCIG

POŚCIG

The Chase
dramat obyczajowy, USA, 1966, 128 min.
reżyseria: Arthur Penn
obsada: Jane Fonda, Marlon Brando, Robert Duvall, Robert Redford
Premiera w Ale kino+: 10.11.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 482 miejsce w rankingu

Wstrząsający dramat, w którym po raz pierwszy w pełni objawił się talent Arthura Penna, jednego z najbardziej niepokornych i najciekawszych hollywoodzkich twórców lat 60. i 70.

Akcja toczy się w prowincjonalnym teksańskim miasteczku. Okolicą rządzi naftowy magnat nazwiskiem Rogers (E.G. Marshall) - nawet tutejszy szeryf Calder (Marlon Brando) uważany jest za marionetkę w rękach bogacza. Tymczasem z kolonii karnej ucieka miejscowy "niegrzeczny chłopak" zwany Bubba Reeves (Robert Redford). Wieść niesie, że zbieg zmierza w kierunku domu. Ta wiadomość jest bardzo nie w smak synowi potężnego Rogersa, romansującemu z żoną Bubby (Jane Fonda). Powrót Reevesa wydaje się zresztą nie na rękę wielu innym mieszkańcom - niejeden ma tu do ukrycia brzydkie tajemnice, które Bubba mógłby wyciągnąć na światło dzienne. Atmosfera robi się gorąca - podjudzani przez Rogersów obywatele urządzają obławę na zbiega i zamierzają go zlinczować. Od szeryfa Caldera wymaga się tylko, aby nie przeszkadzał. Tymczasem potulny dotąd policjant upiera się, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem i stara się ocalić życie Bubby. Aby tego dokonać szeryf będzie musiał jednak rzucić wyzwanie panującemu w miasteczku układowi, a przede wszystkim stawić czoła żądnemu krwi tłumowi.

Pesymistyczny, chwilami bardzo brutalny "Pościg" odczytywany był jako radykalna krytyka społeczna, oskarżenie wymierzone w hipokryzję małomiasteczkowej Ameryki. W filmie pobrzmiewają charakterystyczne dla ARTHURA PENNA nuty kontrkulturowe, zapowiadające buntownicze kino przełomu lat 60. i 70. Penn miał zresztą dać wyraz swojej liberalnej postawie i niechęci do konserwatyzmu jeszcze wyraźniej w swoich następnych filmach: o rok późniejszych "Bonnie i Clyde" czy anty-westernie "Wielki mały człowiek". W "Pościgu" reżyser zgromadził imponującą obsadę aktorską z Jane Fondą, Robertem Duvallem, Angie Dickinson i młodym Robertem Redfordem na czele. W pamięci pozostaje jednak przede wszystkim posągowa rola Marlona Brando odtwarzającego szeryfa Caldera oraz słynna scena bicia bohatera przez rozjuszony tłum, której okrucieństwo zaszokowało ówczesną publiczność.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...