Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. POTEM NASTĄPI CISZA

POTEM NASTĄPI CISZA


dramat wojenny, Polska, 1965, 89 min.
reżyseria: Janusz Morgenstern
obsada: Barbara Brylska, Daniel Olbrychski, Marek Perepeczko, Tadeusz Łomnicki
Premiera w Ale kino+: 25.05.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 412 miejsce w rankingu
1
2

Pod koniec II Wojny Światowej wielu uczestników ruchu oporu musiało nie tylko stawiać czoła Niemcom, lecz dokonywać trudnych wyborów - poprzeć nowopowstającą, instalowaną w Polsce przez Związek Radziecki władzę, lub pozostać w podziemiu i walczyć na dwa fronty.

Konflikt ten uosabia porucznik Kolski (Marek Perepeczko) i podporucznik Olewicz (Daniel Olbrychski). Pierwszy w czasie okupacji należał do komunistycznej partyzantki Gwardii Ludowej, drugi do obawiającej się dyktatury komunistów Armii Krajowej. W 1944 obaj spotykają się w odrodzonym Wojsku Polskim, ale ich losy komplikuje polityka. Służba bezpieczeństwa odkrywa dzięki donosom akowską przeszłość Olewicza i młody oficer zostaje aresztowany. Ucieka z więzienia i wstępuje do wojska w innej miejscowości. Bohaterowie spotkają się ponownie podczas bitwy o Drezno. Mając przed sobą wspólnego wroga, jednoczą się w walce ponad politycznymi podziałami.

JANUSZ MORGENSTERN zawsze czuł się doskonale w tematyce wojennej. Urodzony w 1922 reżyser zna czas okupacji z własnego doświadczenia. Ma na koncie takie klasyki, jak "Do widzenia, do jutra...", "Dwa żebra Adama", "Jowita", "Trzeba zabić tę miłość" czy "Godzina 'W'", oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Polskie drogi" czy "Kolumbowie" (w tym przypadku również wersję kinową). Podobnie jak kilka lat wcześniej z Andrzejem Wajdą w "Popiele i diamencie", a potem w wielu jeszcze swoich obrazach, w "Potem nastąpi cisza" Morgenstern skupia się na dylematach moralnych tzw. pokolenia Kolumbów, generacji, której młodość przypadła na lata okupacji.

W "Potem nastąpi cisza" reżyser doprowadził do spotkania dwóch młodych artystów, którzy wkrótce mieli stać się najbardziej dynamicznymi aktorami polskiego kina - Daniela Olbrychskiego oraz Marka Perepeczki.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...