Ale kino+
alekino+
Film. POTYCZKI Z JEANNIE

POTYCZKI Z JEANNIE

I'll Do Anything
komediodramat, USA, 1994, 112 min.
reżyseria: James L. Brooks
obsada: Albert Brooks, Nick Nolte, Tracey Ullman, Whittni Wright
Premiera w Ale kino+: 9.08.2003 r.
2.00
343
2 głosy | 564 miejsce w rankingu

W "Potyczkach z Jeannie" znajdujemy celne, pełne gorzkiej ironii obserwacje bezwzględnej walki o byt, toczonej przez ludzi Hollywood. Brooks nie jest może tak cyniczny i bezwzględny w opisie środowiska filmowego jak Robert Altman w słynnym "Graczu", ale nie brakuje mu dogłębnej znajomości mechanizmów rządzących Fabryką Snów.

Bohaterem "Potyczek" jest utalentowany, ale pozbawiony szczęścia aktor Matt (Nick Nolte). Jego kariera nigdy na dobre nie ruszyła z miejsca, a od dwóch lat nikt nie zaproponował mu żadnej poważnej roli. Bezrobotny i pozbawiony środków do życia aktor zmuszony jest przyjąć posadę szofera u pozbawionego skrupułów hollywoodzkiego producenta Adlera (Albert Brooks). Ma to swoje dobre strony - Matt poznaje asystentkę swojego szefa Cathy (Joely Richardson) i zaczyna z nią dobrze zapowiadający się romans. W tym momencie na horyzoncie pojawia się była żona bohatera, która prosi aby zabrał na trzy tygodnie ich 6-letnią córkę Jeannie (Whittni Wright). Matt nie wie, że jego małżonka idzie właśnie do więzienia i trzy tygodnie zmienią się w rzeczywistości w długie lata. To nie lada kłopot dla borykającego się z życiowymi trudnościami aktora. Matt nie wie jak opiekować się dziećmi, a szczególnie tym konkretnym dzieckiem - Jeannie okazuje się bowiem małym, zepsutym, a do tego bardzo sprytnym potworkiem.

Początkowo JAMES L. BROOKS (producent słynnych animowanych "Simpsonów") zaplanował "Potyczki z Jeannie" jako musical. Niestety testowej publiczności, która ocenia hollywoodzkie filmy przed ich wprowadzeniem na ekrany, nie podobały się ani piosenki, ani muzyka, ani układy choreograficzne. Niezrażony tym reżyser postanowił mimo wszystko uratować film. Wyrzucił wszystkie sceny muzyczne, dokręcił trochę ujęć, by wypełnić powstałe w ten sposób luki i zmontował "Potyczki" jako komedię obyczajową, która z kinem muzycznym nie miała już nic wspólnego. O dziwo, zabieg ten powiódł się nadspodziewanie dobrze. Scenariusz okazał się na tyle solidny, że mimo zmiany formuły film nie stracił na atrakcyjności, a nawet, według niektórych krytyków, okazał się lepszy niż jego oryginalna, musicalowa wersja.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...