Ale kino+
alekino+
Film. Poważny człowiek

Poważny człowiek

A Serious Man
dramat, USA/Wlk. Brytania/Francja, 2009, 106 min.
reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
obsada: Adam Arkin, Fred Melamed, Michael Stuhlbarg, Richard Kind, Sari Lennick
Premiera w Ale kino+: 23.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
Poważny człowiek

Nominowana m.in. do 2 Oscarów® za najlepszy film i scenariusz oryginalny oraz do BAFTY - również za najlepszy scenariusz oryginalny - czarna komedia braci Coen. Tym razem duet genialnych reżyserów proponuje w charakterystycznym dla siebie, groteskowym stylu opowieść o bohaterze, który mimo przeciwności losu postanawia pozostać "poważnym człowiekiem".

Bohaterem filmu jest Larry Gopnik (nominowany za tę rolę do Złotego Globu Michael Stuhlbarg) - spokojny, skromny, szanowany wykładowca fizyki, członek społeczności żydowskiej. Pewnego dnia jego ustabilizowane życie zmienia się diametralnie, gdy spadają na niego na raz przeróżne nieszczęścia: żona Judith chce rozwodu, jej nowy kochanek przekonuje go, że powinien wyprowadzić się z domu, a dzieci dawno odeszły od wiary Ojców. Larry zamieszkuje więc ze ściganym za uprawianie hazardu bratem, a jego naukowa kariera na uczelni - za sprawą oczerniających go anonimów - stoi pod znakiem zapytania. Larry stara się więc znaleźć oparcie w religii, lecz żaden z rabinów nie umie udzielić mu odpowiedzi na nurtujące go pytania. Mimo tych przeciwności losu Larry stara się pozostać zwykłym, poważnym człowiekiem. Ale czy w tak nieprzewidywalnym świecie da się żyć normalnie i bez względu na wszystko - pozostać sobą?

Bracia ETHAN i JOEL COENOWIE są fenomenem wśród współczesnych twórców kina. Do mistrzostwa opanowali żonglowanie konwencjami, każdy ich obraz to opowieść rozgrywająca się na granicy groteski, gdzie rządzi czarny humor a ekran zaludniają nietuzinkowe postaci. Nie inaczej jest z filmem "Poważny człowiek", będącym kwintesencją ich stylu. Coenowie przenoszą w nim widza do lat swojej młodości czyli do szalonych lat 60. XX wieku, przeplatają fabułę wątkami autobiograficznymi, przez co obraz stał się najbardziej osobistym z ich filmów. Opowieść o Larrym Gopniku, którego Bóg wystawia na szereg prób, to komedia nakręcona w charakterystycznym dla Coenów stylu - a więc gorzka i przewrotna. W głównej roli występuje nominowany do Złotego Globu Michael Stuhlbarg, którego ostatnio widzowie mogli oglądać m.in. w "Blue Jasmine" Woody'ego Allena.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...