Ale kino+
alekino+
Film. Powrót do Brideshead

Powrót do Brideshead

Brideshead Revisited
dramat, Wlk.Brytania/Włochy, 2008, 123 min.
reżyseria: Julian Jarrold
obsada: Emma Thompson, Matthew Goode
Premiera w Ale kino+: 10.02.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 54 miejsce w rankingu
Powrót do Brideshead

Wiosna, rok 1944. Kapitan Charles Ryder (Matthew Goode) i jego oddział zostają zakwaterowani w zamku Brideshead, posiadłości rodu Marchmainów. Charles zna tę rezydencję doskonale. Powraca we wspomnieniach do roku 1925, kiedy przyjechał tu po raz pierwszy.

Charles pochodził z niezamożnej, mieszczańskiej rodziny. Zawsze interesowało go malarstwo, ale był zmuszony studiować coś bardziej praktycznego i za radą kuzyna Jaspera (Richard Teverson) rozpoczął studia w Oksfordzie na wydziale historii. Pewnego dnia w swoim pokoju w akademiku zastaje nietrzeźwego studenta. Okazuje się nim potomek arystokratycznego rodu Sebastian Flyte (Ben Whishaw), syn lorda (Michael Gambon) i lady (Emma Thompson) Marchmainów. Przypadkowa znajomość przeradza się w fascynację. Charles jest zauroczony bogactwem, nonszalancją i ekstrawaganckim stylem życia młodego arystokraty. Zakochany w przyjacielu Sebastian zaprasza go do Brideshead, gdzie Charles poznaje jego siostrę Julię (Hayley Attwell). Między trójką młodych ludzi rodzi się silna więź, będąca mieszaniną wzajemnej erotycznej i intelektualnej fascynacji.

Powieść Evelyna Waugha "Powrót do Brideshead" (w Polsce ukazała się pod tytułem "Znowu w Brideshead") należy obecnie do klasyki literatury angielskiej. W Wielkiej Brytanii została uznana jedną ze 100 powieści wszech czasów. Rozgrywająca się przez trzy dekady rodzinna saga została oparta w dużej mierze na autobiograficznych wspomnieniach autora. "Powrót do Brideshead" napisał w ostatnich miesiącach drugiej wojny światowej, gdy został na jakiś czas zdemobilizowany z armii. Powieść jest nostalgiczną wyprawą w świat starej arystokracji brytyjskiej. Pierwszą ekranizacją powieści Waugha był 11-odcinkowy serial telewizyjny nakręcony w 1981 roku, w którym główną rolę zagrał mało wówczas znany Jeremy Irons. "Powrót do Brideshead" w reżyserii JULIANA JARROLDA("Wielkie nadzieje", "Zbrodnia i kara", "Zakochana Jane") jest utrzymany w tradycji najlepszych produkcji BBC. Autorzy scenariusza, Andrew Davies ("Krawiec z Panamy", "Pokój z widokiem", "Dziennik Bridget Jones") i Jeremy Brock ("Jej wysokość pani Brown", "Ostatni król Szkocji"), stworzyli historię miłosną, pełną do dziś aktualnych wątków społecznych, jak fundamentalizm religijny, orientacja seksualna, tożsamość społeczna czy próby wyjścia poza ustalone granice. Centralną rolę zarówno w powieści, jak i w filmie odgrywa zamek Brideshead, tytułowa siedziba arystokratycznej rodziny Marchmainów. Podobnie jak w serialu telewizyjnym z 1981 roku jest nim Castle Howard w Yorkshire - barokowa budowla z XVII wieku.

"Powrót do Brideshead" jest zrealizowany z niezwykłą dbałością o historyczną wiarygodność. Film zwraca też uwagę idealnie dobraną obsadą, na czele której stoi Emma Thompson, dwukrotna laureatka Oscara i Złotego Globu, trzykrotnie uhonorowana nagrodą BAFTA. Lady Marchmain, w którą się wcieliła, to gorliwa katoliczka, kobieta zimna i despotyczna, kalkulująca precyzyjnie każdy krok. Zaślepiona wiarą ignoruje indywidualne wybory uczuciowe i moralne dzieci. Wierzy, że tylko życie w całkowitym posłuszeństwie Bogu i przykazaniom Kościoła uchroni je przed wiecznym potępieniem. Tej formy tyranii nie wytrzymuje jej mąż. Ucieka do Włoch w ramiona tolerancyjnej kochanki. W roli lorda Marchmain wystąpił nominowany do Złotego Globu, czterokrotny laureat nagrody BAFTA Michael Gambon ("Miłość i śmierć w Wenecji", "Gosford Park"). Aktor jest równie przekonujący w swoim buncie, jak i w religijnej przemianie po powrocie do Brideshead. Narrację buduje prowadzona w pierwszej osobie opowieść Charlesa Rydera. Zagrał go Mathew Goode ("Wszystko gra", "Kopia Mistrza"), który jako obserwator wydarzeń zachowuje dużą powściągliwość. Tragiczną, ulegającą autodestrukcji postacią jest Sebastian, który nie kryje swojej miłości do Charlesa. Wcielił się w niego Ben Whishaw ("Pachnidło: Historia mordercy", "Przekładaniec"), starszą siostrę Sebastiana zagrała zaś z dużym wdziękiem Hayley Atwell ("Mansfield Park", "Sen Kasandry", "Księżna"). Zdjęcia Jessego Halla zachwycają kompozycją, która doskonale harmonizuje z tematyką. Oprócz zielonych równin Anglii uwagę przykuwa romantyczna Wenecja i egzotyczne Maroko. Do klimatu produkcji pasuje też muzyka Adriana Johnstona.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...