Ale kino+
alekino+
Film. POWRÓT MARTINA GUERRE

POWRÓT MARTINA GUERRE

La Retour de Martin Guerre
dramat, Francja, 1982, 106 min.
reżyseria: Daniel Vigne
obsada: Bernard-Pierre Donnadieu, Gerard Depardieu, Gérard Depardieu, Nathalie Baye, Roger Planchon
Premiera w Ale kino+: 13.04.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 400 miejsce w rankingu

Drobiazgowa rekonstrukcja życia codziennego w średniowiecznej Francji, znakomity, przewrotny scenariusz oraz wybitna rola Gerarda Depardieu - to wszystko zalety, które podkreślali krytycy chwaląc "Powrót Martina Guerre".

Akcja toczy się w XV wieku, podczas Wojny Stuletniej. Jednym z jej uczestników jest Martin Guerre (Gérard Depardieu). Bohater wyruszył na wojnę jako bardzo młody człowiek, spędził na polu bitwy długie lata, słuch po nim zaginął. W rodzinnej wiosce nikt od dawna nie liczy na powrót żołnierza; powszechnie sądzi się, że zginął. Pewnego dnia Martin wraca jednak do domu. Wydaje się odmieniony, co można wytłumaczyć upływem lat i wojennymi przeżyciami. Z biegiem czasu w wiosce narastają wątpliwości - wielu mieszkańców podejrzewa, że człowiek, który podaje się za Martina Guerre'a jest oszustem. Co innego twierdzi jednak żona bohatera. W głębi serca ona również sądzi, że mężczyzna, z którym dzieli dom i łoże nie jest Martinem. Kimkolwiek jednak naprawdę jest przybysz, okazuje się znacznie czulszym i lepszym mężem niż Martin Guerre, który przed laty wyruszył na wojnę.

"Powrót Martina Guerre" to ekranizacja bestsellerowej powieści historycznej Janet Lewis. Przy przenoszeniu książki na ekran równie ważną rolę co scenarzyści odegrała konsultantka historyczna Natalie Zemon Davis, za sprawą której film stał się czymś więcej niż dramatem kostiumowym; "Powrót Martina Guerre" uchodzi za jedną z najdoskonalszych rekonstrukcji realiów życia codziennego w średniowieczu w dziejach kinematografii francuskiej. Równie duże wrażenie wywiera kreacja Gerarda Depardieu - to właśnie dzięki takim złożonym, pełnym pasji, mistrzowsko skonstruowanym psychologicznie rolom jak postać Martina Guerre'a artysta ten zalicza się dziś do najważniejszych aktorów europejskich. W 11 lat po premierze film DANIELA VIGNE doczekał się amerykańskiego remake'u pod tytułem "Sommersby". W wersji hollywoodzkiej akcja została przeniesiona do Stanów Zjednoczonych w czasy wojny secesyjnej, a główne role zagrali Richard Gere i Jodie Foster. Amerykański film uznawano za udany, podkreślając jednak, że daleko mu do klasy oryginału.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...