Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. POWRÓT NA ZIEMIĘ

POWRÓT NA ZIEMIĘ


dramat psychologiczny, Polska, 1966, 81 min.
reżyseria: Stanisław Jędryka
obsada: Barbara Bargiełowska, Ewa Krzyżewska, Irena Szczurowska, Leon Niemczyk, Stanisław Mikulski, Witold Pyrkosz
Premiera w Ale kino+: 16.08.2009 r.
4.00
343
4 głosy | 186 miejsce w rankingu
POWRÓT NA ZIEMIĘ

Opowieść o dwojgu ludzi, których miłość została zniszczona przez wojenne doświadczenia. W rolach głównych niezapomniany duet: Stanisław Mikulski i Ewa Krzyżewska.

Stefan (Stanisław Mikulski), mimo kilkunastu lat, które upłynęły od czasów II wojny światowej, wciąż nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Nie założył rodziny, bo nie opuszczają go dręczące wspomnienia o dawnej ukochanej. W czasie wojny wraz z Wandą (Ewa Krzyżewska) trafił do transportu skierowanego do obozu koncentracyjnego. Zakochanym udało się uciec. Niestety, hitlerowcy od razu odkryli ich zniknięcie i w ślad za zbiegami wyruszył pościg. Wyczerpani Wanda i Stefan, czując, że nie uda im się uciec, postanowili popełnić samobójstwo. Umówili się, że skoczą do rzeki. Ale po skoku Wandy Stefanowi zabrakło odwagi, by podążyć w jej ślady. Przez lata żyje więc w poczuciu, że zdradził ukochaną i wini się za jej śmierć. Tak jest do czasu, gdy przypadkowo spotyka ją na ulicy. Ale cieniem na radości z niespodziewanego spotkania kładzie się bolesna przeszłość.

"Powrót na ziemię" to film w dorobku STANISŁAWA JĘDRYKI. Reżyser zdobył popularność głównie dzięki tytułom adresowanym do młodej widowni. Są wśród nich kultowe dziś seriale, jak "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana", "Wakacje z duchami" czy "Szaleństwo Majki Skowron". W drugim nurcie twórczości Jędryki znajdują się kameralne dramaty psychologiczne ("Dom bez okien") i filmy wojenne, jak "Amnestia" i "Umarłem, aby żyć". Autorem muzyki do "Powrotu na ziemię" jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, Wojciech Kilar. Laureat Cezara za "Pianistę" współpracował z Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Zanussim. Zdjęcia do filmu zrealizował ceniony operator Stanisław Loth. W postać Wandy wcieliła jedna z najpiękniejszych aktorek polskiego powojennego kina, Ewa Krzyżewska. Partneruje jej niezapomniany odtwórca roli Hansa Klossa ze "Stawki większej niż życie" - Stanisław Mikulski.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...