Ale kino+
alekino+
Film. POŻEGNANIA

POŻEGNANIA


dramat obyczajowy, Polska, 1958, 98 min.
reżyseria: Wojciech Jerzy Has
obsada: Gustaw Holoubek, Maria Wachowiak, Stanisław Milski, Tadeusz Janczar
Premiera w Ale kino+: 30.06.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 62 miejsce w rankingu

Akcja filmu toczy się wokół związku pochodzącego z dobrej rodziny Pawła (Tadeusz Janczar) i Lidki (Maria Wachowiak), fordanserki z podejrzanego nocnego klubu. Niespełniony romans dwojga młodych przerywa zdecydowana interwencja obawiającego się skandalu ojca Pawła, a następnie wrzesień 1939 r.

Pod koniec wojny para odnajduje się w Podkowie Leśnej. Paweł wraca z obozu koncentracyjnego, Lidka jest teraz żoną hrabiego Mirka (Gustaw Holoubek). Stare uczucia nie wygasły, jednak wydaje się, że dla doświadczonych przez życie bohaterów jest już za późno na miłość.

"Pożegnania" to spotykanie dwóch wyjątkowych twórców współczesnej polskiej kultury: reżysera WOJCIECHA JERZEGO HASA i pisarza STANISŁAWA DYGATA. Has, jeden z najciekawszych i najwybitniejszych powojennych filmowców w naszym kraju, przez całą karierę był zafascynowany literaturą. Ekranizował "Lalkę", "Pamiętnik znaleziony w Saragossie", a nawet z pozoru nie dające się sfilmować, oniryczne opowiadania Bruno Schulza. W każdym wypadku były to interpretacje mistrzowskie; Wojciech Has uchodził za mistrza w przenoszeniu literatury na ekran. Opinię tę potwierdza wczesny film reżysera, "Pożegnania", którego scenariusz oparty został na prozie Stanisława Dygata. Podobnie jak w swojej debiutanckiej powieści, "Jeziorze Bodeńskim" (które zresztą również doczekało się znakomitej ekranizacji, w reżyserii Janusza Zaorskiego), Stanisław Dygat opisywał w "Pożegnaniach" dylematy i moralną klęskę przedwojennej inteligencji, nie potrafiącej sprostać wyzwaniom przed jakimi postawiła ją okupacja i późniejsze przemiany społeczne. Wojciech Has doskonale uchwycił klimat powieści balansującej między realizmem, a absurdalnym humorem i groteską.

"Pożegnania" to film pamiętny nie tylko dzięki typowej dla Hasa sugestywnej atmosferze oraz kreacjom Tadeusza Janczara i młodziutkiej Marii Wachowiak, lecz także ze względu na piosenkę "Pamiętasz, była jesień", która stała się jednym z największych przebojów filmowych w historii polskiej kinematografii.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...