Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. POŻEGNANIE Z AFRYKĄ

POŻEGNANIE Z AFRYKĄ

Out of Africa
melodramat, USA, 1985, 154 min.
reżyseria: Sydney Pollack
obsada: Klaus Maria Brandauer, Meryl Streep, Michael Kitchen, Robert Redford
Premiera w Ale kino+: 24.12.2010 r.
2.00
343
2 głosy | 68 miejsce w rankingu
POŻEGNANIE Z AFRYKĄ

Kenia, Afryka Wschodnia, rok 1913. Karen Christentze Dinesen (Meryl Streep) jedzie do Nairobi poślubić przyjaciela, szwedzkiego barona Brora von Blixena (Klaus Maria Brandauer). Młoda Dunka postanowiła wyjść za mąż za brata niedawanego kochanka w rewanżu za niespełnioną obietnicę małżeńską.

Pośrodku sawanny pociąg zatrzymuje się na znak białego myśliwego, który załadowuje kość słoniową. W ten sposób Karen poznaje przystojnego Anglika, Denysa Fincha Hattona (Robert Redford). Po ślubie Karen zamieszkuje z mężem na farmie u podnóża wzgórz Ngong. Mają hodować bydło, ale wbrew uzgodnieniom Bror zainwestował wiano Karen w ryzykowną plantację kawy. Ciężar jej prowadzenia zostawia na barkach żony i wyjeżdża na kilkumiesięczne polowanie. Osamotniona Karen zmaga się z codziennym życiem w Afryce. Zwiedza też okolice wokół farmy. Podczas jednej z wędrówek staje oko w oko z dziką lwicą. Z opresji wybawia ją Denys Finch Hatton. Myśliwy i jego przyjaciel Berkeley Cole (Michael Kitchen) przyjmują zaproszenie Karen na kolację w posiadłości. Spędzają miło czas na rozmowie aż do świtu, a między Denysem i Karen rodzi się wielkie uczucie.

"Pożegnanie z Afryką" jest ekranizacją autobiograficznej powieści Karen Blixen, która ukazała się w 1937 roku pod męskim pseudonimem Isak Dinensen. Autorka napisała "Out of Africa" po powrocie do Danii. Kenię opuściła po dwudziestu latach problemów, niepowodzeń finansowych i osobistych. Po śmierci Karen Blixen w 1962 roku rząd duński odkupił dawną posiadłość pisarki i w Mbogami House u stóp gór Ngong urządził szkołę dla afrykańskich kobiet.

Premiera filmu SYDNEYA POLLACKA ("Czyż nie dobija się koni?", "Tootsie" , "Hawana", "Firma", "Sabrina") miała miejsce w 100-lecie urodzin pisarki. Film odniósł olbrzymi sukces komercyjny i artystyczny. Zrealizowany z wielkim rozmachem, został nagrodzony 7 Oscarami (za najlepszy film, reżyserię, scenariusz adaptowany, zdjęcia (David Watkin), muzykę (John Barry), scenografię i dźwięk. Pisząc scenariusz Kurt Luedtke ("Bez złych intencji") korzystał z książek Isaka Dinesena ("Out of Africa", "Shadows on the Grass", "Letters from Africa"), Judith Thurman ("Isak Dinesen: The Life Of a Storyteller") oraz Errola Trzebinskiego ("Silence Will Speak"). W autobiografii Karen Blixen jej związek z Denysem jest zaledwie zarysowany i odgrywa marginalne znaczenie. W filmie wątek romansowy jest osią akcji i punktem wyjścia do prezentacji obrazu Afryki. Wielkie uczucia i dramatyczne przygody bohaterów zostały pokazane na tle egzotycznej, dzikiej przyrody tuż przed przebudzeniem się krajów Afryki do niepodległości.

Początkowo rolę Karen miała zagrać Audrey Hepburn. Zagrała ją jednak, tworząc niezapomnianą kreację Meryl Streep - trzykrotna laureatka Oscara ( dodatkowo 14 nominacji), zdobywczyni 8 Złotych Globów (plus 18 nominacji), 2 nagród BAFTA (12 nominacji), Złotej Palmy i Srebrnego Niedźwiedzia. Partneruje jej Robert Redford ("Butch Cassidy i Sundance Kid", "Żądło", "Niedokończone życie", "Ukryta strategia"). Interesująca jest także postać apodyktycznego Brora von Blixena. Grający go Klaus Maria Brandauer został uhonorowany nominacją do Oscara, Złotym Globem i nominacją do nagrody BAFTA. "Pożegnanie z Afryką" to także film o fascynacji kontynentem. Plastyczne, wspaniałe afrykańskie pejzaże to element składowy opowieści. Reżyserowi udało się też znakomicie odtworzyć ze szczegółami epokę, która odeszła i pokazać wynik zderzenia dwóch kultur.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...