Ale kino+
PLATFORMA 45
Film. Pożegnanie z bronią

Pożegnanie z bronią

A Farewell to Arms
melodramat, USA, 1932, 85 min.
reżyseria: Frank Borzage
obsada: Gary Cooper, Gilbert Emery, Helen Hayes, Mary Forbes
Premiera w Ale kino+: 3.12.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 22 miejsce w rankingu
Pożegnanie z bronią
1
2

Nagrodzona dwoma Oscarami ekranizacja jednej z najważniejszych powieści Ernesta Hemingwaya.

Akcja filmu rozgrywa się we Włoszech podczas I wojny światowej. Amerykański porucznik Frederick Henry (Gary Cooper) służy jako ochotnik w szeregach włoskiego oddziału Czerwonego Krzyża. Ranny podczas służby trafia do szpitala w Mediolanie. W czasie rekonwalescencji opiekuje się nim angielska pielęgniarka Catherine Barkley (Helen Hayes). Między pacjentem i troskliwą piastunką rodzi się namiętny romans. Mimo wojennej zawieruchy zakochani wierzą, że miłość pozwoli im pokonać wszelkie trudności. Brutalna rzeczywistość pozbawia ich jednak złudzeń.

Film FRANKA BORZAGE powstał zaledwie trzy lata po publikacji powieści Ernesta Hemingwaya, kiedy bolesne doświadczenia I wojny światowej wciąż były pamiętane. Opisana w książce historia bazuje na przeżyciach samego pisarza, który działał w Czerwonym Krzyżu na froncie włosko-austriackim. Zarówno film, jak i książka odniosły ogromny sukces. Obraz uhonorowano dwoma Oscarami - za najlepszy dźwięk i zdjęcia.

W rolach wojennych kochanków wystąpiła para doskonałych aktorów - Gary Cooper i Helen Hayes. Oboje zaczynali swoje kariery w filmach niemych. Cooper, dwukrotny laureat Oscara, miał na swoim koncie wiele doskonałych ról, z postacią szeryfa Willa Kane'a na czele. Prywatnie przyjaźnił się z Hemingwayem. Helen Hayes, nazywana Pierwszą Damą Amerykańskiego Teatru, była artystką wszechstronną. Doceniano ją na każdym polu jej działalności, o czym świadczą dwa Oscary (za "Grzech Madelon Claudet" i "Port lotniczy"), nagrody Emmy i Grammy oraz 3 statuetki Tony.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Platforma 45

Jedna ekipa i jeden zabójca. Na dwa dni przed Bożym Narodzeniem, Andrea...


Detektyw Staffe. Mroczne zbrodnie

Detektyw Will Wagstaffe próbuje rozwikłać sprawę brutalnych morderstw. Ktoś...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...


Grzechy przeszłości

Historia trzech sióstr, opiekujących się ukochanym ojcem w walijskim serialu kryminalnym.