Ale kino+
alekino+
Film. Prawdziwe męstwo

Prawdziwe męstwo

True Grit
western, USA, 1969, 128 min.
reżyseria: Henry Hathaway
obsada: Dennis Hopper, Glen Campbell, John Wayne, Kim Darby
Premiera w Ale kino+: 12.12.2011 r.
4.00
343
4 głosy | 655 miejsce w rankingu
Prawdziwe męstwo

"Prawdziwe męstwo" Henry'ego Hathawaya to absolutna klasyka westernu. W roli głównej nagrodzony Oscarem i Złotym Globem za rolę Roostera Cogburna, John Wayne.

Tom Chaney (Jeff Corey) zabił Franka Rossa, ojca nastoletniej Mattie. Dziewczyna chcąc się zemścić, wynajmuje do wytropienia zabójcy wytrawnego trapera, Roostera Cogburna (John Wayne). Osobliwa para rusza w niebezpieczną drogę na Terytorium Indian. A ponieważ za głowę Chaneya wyznaczono nagrodę, nie są sami. Na zbira poluje także strażnik Teksasu, LeBoeuf (Glen Campbell).

Fabuła "Prawdziwego męstwa" została zaczerpnięta z powieści amerykańskiego pisarza Charlesa Portisa, a rolę Cogburna, barwnego, starzejącego się zawadiaki powierzono Johnowi Wayne'owi. Nazwisko aktora, który przez całą swoją karierę związany był z westernem, automatycznie zresztą wywołuje skojarzenie z pewnym typem postaci: twardym, ale i zdolnym do ironii kowbojem. Taki też jest Cogburn i to właśnie ta rola przyniosła aktorowi Złoty Glob i jedynego w karierze Oscara. W 1975 r. Stuart Millar zrealizował sequel "Prawdziwego męstwa" pod tytułem "Rooster Cogburn". W tytułowej roli wystąpił ponownie John Wayne, a partnerowała mu Katharine Hepburn. Do roli Mattie w "Prawdziwym męstwie" początkowo zaangażowano Mię Farrow, ta jednak przestraszyła się plotek, jakoby Hathaway był niezwykle trudny we współpracy i zrezygnowała z udziału w produkcji. Zastąpiła ją debiutująca na wielkim ekranie Kim Darby. 22-letnia wówczas aktorka wcieliła się w rolę 14-latki tak udatnie, że otrzymała nominację do nagrody BAFTA. Do Oscara, oprócz Wayne'a, nominowano także Elmera Bernsteina i Dona Blacka za piosenkę "True Grit".

W 2010 roku Etan i Joel Coenowie zrealizowali remake filmu Hathawaya. Po reakcji widzów, krytyki i członków Amerykańskiej Akademii Filmowej widać, że klimat i fantastyczne poczucie humoru, które prezentują oba filmy, mimo upływu 40 lat, nie zestarzały się. Film Coenów, w którym zagrali Jeff Bridges, Matt Damon i debiutująca na ekranie Hailee Steinfeld, nominowano do Oscara w dziesięciu kategoriach.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...