Ale kino+
alekino+
Film. Pręgi

Pręgi


dramat psychologiczny, Polska, 2004, 91 min.
reżyseria: Magdalena Piekorz
obsada: Agnieszka Grochowska, Borys Szyc, Jan Frycz, Michał Żebrowski, Wacław Adamczyk
Premiera w Ale kino+: 16.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 96 miejsce w rankingu
Pręgi

Historia 30-letniego Wojciecha Winklera, nad którego życiem ciąży wspomnienie pełnego przemocy dzieciństwa. Bity i upokarzany niegdyś przez sadystycznego ojca, pod maską bezkompromisowego twardziela skrywa paniczny lęk przed bliskimi relacjami z ludźmi. Film debiutującej Magdaleny Piekorz oparty na prozie Wojciecha Kuczoka.

Osierocony przez zmarłą przy porodzie matkę Wojtek Winkler (świetny Wacław Adamczyk) dorasta na polskiej prowincji lat 80. Chłopca wychowuje ojciec (Jan Frycz), który swoją troskę o niego okazuje poprzez surową dyscyplinę i kary cielesne za prawdziwe i rzekome przewinienia. To - paradoksalnie - także wyraz pokrętnie rozumianej ojcowskiej miłości, zgodnie z którą twarde wychowanie ma uodpornić chłopca na brutalność życia. Zamiast tego sprawia, że życie wylęknionego, straszliwie samotnego w swoim dramacie dziecka staje się koszmarem. Eskalacja ojcowskiej przemocy doprowadza do tego, że po kolejnej awanturze Wojtek ucieka z domu.

Część druga filmu przenosi nas do współczesności. Dorosły Wojciech Winkler (Michał Żebrowski) mieszka samotnie w małym mieszkanku, surowym niczym mnisia cela. Pisze do gazet i jest znanym grotołazem, którego koledzy podziwiają i boją się zarazem, uchodzi bowiem za twardziela ze skłonnością do wybuchów furii. Mimo pozornie poukładanego życia trauma dzieciństwa pozostawiła w nim głębokie ślady, tytułowe "pręgi". Nie utrzymuje żadnych kontaktów z ojcem, a poza wiernym przyjacielem z dzieciństwa Bartkiem (który też był bity przez ojca alkoholika), praktycznie nie ma bliskich ludzi. Przypadkowe poznanie w górskiej bazie delikatnej, ale nieustępliwej Tatiany (Agnieszka Grochowska) i nieoczekiwana wiadomość o śmierci ojca przynoszą szansę na przerwanie życiowej beznadziei.

Powstałe w 2004 roku "Pręgi" były dziełem grupy uzdolnionych debiutantów, których producencką opieką otoczył doświadczony Krzysztof Zanussi. Po raz pierwszy przy pełnometrażowym filmie pracowali: reżyserka MAGDALENA PIEKORZ (autorka nagradzanych dokumentów "Dziewczyny z Szymanowa", "Franciszkański spontan", "Przybysze") i autor scenariusza Wojciech Kuczok (pojawia się na moment na ekranie, jako jeden z grotołazów), który chwilę wcześniej wydał debiutancką powieść "Gnój" (na jej podstawie zresztą osnuty jest scenariusz). Debiutantem był także Wacek Adamczyk w roli nastoletniego Wojtka.

Jak mówiła reżyserka w jednym z wywiadów, "Pręgi" to "historia dwóch nieszczęśliwych ludzi - ojca i syna - którzy nie zdążyli sobie powiedzieć, że się kochają". Niszcząca, toksyczna miłość ojca została tu przeciwstawiona cierpliwej, leczącej psychiczne rany, miłości Tatiany, która okazuje się dla bohatera wybawieniem od bolesnej przeszłości. Obraz poruszył zarówno publiczność, jak i krytyków. Powszechnie chwalono znakomicie zrealizowaną sekwencję "dzieciństwa" z zaskakująco dojrzałą rolą młodziutkiego amatora Wacka Adamczyka i niejednoznaczną interpretacją postaci ojca w wykonaniu Jana Frycza. Mniej entuzjazmu budziła część współczesna, już nie tak spójna i emocjonalnie przekonująca. Na tyle jednak, by w 2004 "Pręgi" wyjechały z festiwalu w Gdyni z główną nagrodą - Złotymi Lwami, nagrodzono tam również zdjęcia autorstwa świetnego operatora i dokumentalisty Marcina Koszałki. W 2008 roku Magdalena Piekorz, Wojciech Kuczok i Marcin Koszałka ponownie spotkali się przy pracy nad filmem "Senność", do obsady którego zaproszony został Michał Żebrowski.

Dla Żebrowskiego, odtwórcy dorosłego Wojciecha Winklera, występ w "Pręgach" był okazją, aby po rolach kostiumowych ("Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Wiedźmin") pokazać się szerszej publiczności we współczesnym wcieleniu. W 2010 roku aktor założył i prowadzi do dziś w warszawskim Pałacu Kultury prywatny "Teatr 6. Piętro". Dla partnerującej mu Agnieszki Grochowskiej udział w "Pręgach" był dopiero początkiem fantastycznej kariery, potwierdzonej choćby otrzymaną w 2007 roku w Berlinie nagrodą "Shooting Stars" dla najbardziej obiecującej aktorki europejskiej, czy rolą w nominowanym do Oscara filmie Agnieszki Holland "W ciemności". W 2013 roku zobaczymy ją jako Danutę Wałęsową w filmie Andrzeja Wajdy "Wałęsa".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...