Ale kino+
alekino+
Film. Presidio

Presidio

The Presidio
kryminał, USA, 1988, 93 min.
reżyseria: Peter Hyams
obsada: Jack Warden, Mark Blum, Mark Harmon, Meg Ryan, Sean Connery
Premiera w Ale kino+: 28.01.2019 r.
343
Presidio
© Paramount Pictures

Współczesna Ameryka. W szanowanej, przeszło dwustuletniej bazie wojskowej Presidio, zostaje popełnione brutalne morderstwo. Ofiarą jest pracująca tam młoda kobieta. Śledztwo w sprawie jej zagadkowej śmierci ma prowadzić detektyw Jay Austin (Mark Harmon).

Wojsko wyznacza mu na partnera charyzmatycznego pułkownika Alana Caldwella (Sean Connery). Sytuacja jest o tyle niezręczna, że ten ostatni był niegdyś dowódcą Jaya i obaj nie najlepiej wspominają wzajemne relacje. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy w życie Jaya wkracza piękna Donna (Meg Ryan), córka pułkownika Caldwella. Między dwojgiem młodych ludzi rodzi się uczucie, ale pułkownik nie widzi w Jayu swojego przyszłego zięcia.

Twórcą "Presidio" jest hollywoodzki specjalista od thrillerów science fiction, PETER HYAMS, który zadebiutował przeszło trzydzieści lat temu. Popularność przyniósł mu nakręcony pod koniec lat 70. "Koziorożec jeden". Nakręcił później m.in. "Odległy ląd", "2010: Odyseja kosmiczna", "Strażnika czasu", "Nagłą śmierć", "Relikt", "I stanie się koniec", "D'Artagnana" oraz "I uderzył grom". Przy niektórych swoich filmach pracował również jako autor zdjęć i scenarzysta; przy "Presidio" - jako reżyser i operator.

Niekwestionowaną gwiazdą produkcji jest Sean Connery, niezapomniany James Bond ( "Doktor No", "Goldfinger" czy "Diamenty są wieczne"). Wyróżniony Oscarem za "Nietykalnych" aktor ma również w dorobku filmy, takie jak: "Człowiek, który chciał być królem", "Powrót Robin Hooda", "O jeden most za daleko", "Imię róży", "Wydział Rosja", "Rycerz króla Artura", "Polowanie na Czerwony Październik" czy "Osaczeni". Córkę pułkownika zagrała Meg Ryan. W jej filmografii są niezapomniane komedie romantyczne, takie jak "Kiedy Harry poznał Sally", "Bezsenność w Seattle", "Francuski pocałunek", "Miłość jak narkotyk", "Masz wiadomość", ale i "Dowód życia", "Tatuaż" czy "Królowa ringu". Rolę Austina powierzono popularnemu aktorowi telewizyjnemu i kinowemu Markowi Harmonowi, którego pamiętamy z filmów "Wyatt Earp", "Kolacja z arszenikiem", "Zakręcony piątek", "Córka prezydenta" oraz seriali "Szpital Dobrej Nadziei" i "Agenci NCIS".
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...