Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. PRET-A-PORTER

PRET-A-PORTER


komedia, USA, 1994, 133 min.
reżyseria: Robert Altman
obsada: Chiara Mastroianni, Jean-Pierre Cassel, Kim Basinger, Marcello Mastroianni, Sophia Loren
Premiera w Ale kino+: 11.10.2006 r.
5.00
343
20 głosy | 110 miejsce w rankingu

Pełen gwiazd największego formatu obraz Altmana o najsłynniejszych pokazach świata. Film nazywany "krzykiem nienawiści do mody" z głośnym epizodem Katarzyny Figury, dla której miał to być początek światowej kariery.

Na prestiżowe pokazy Preta-a-Porter (Ready-to-Wear, czyli gotowe do noszenia) do Paryża zjeżdża cały świat mody: wydawcy magazynów, fotograficy, modelki, projektanci oraz wszyscy (lub niemal wszyscy) sławni i bogaci. To co najciekawsze jednak rozgrywa się nie na wybiegu, ale za kulisami. Tajemniczy Rosjanin Segiej Oblomov (Marcello Mastroianni) w moskiewskim butiku Diora kupuje dwa identyczne krawaty w krzykliwych, rzucających się w oczy odcieniach. Po kilku dniach, w Paryżu, jeden z krawatów z przesyłki pocztowej wyciąga Olivier de la Fontaine (Jean-Pierre Cassel), szef Chambre Syndicate. Tajemniczy ofiarodawca prosi go, aby założył krawat i udał się na lotnisko w Roissy. Francuz spełnia prośbę, a na lotnisku spotyka Oblomova, który ma na sobie identyczny krawat. Wsiadają wspólnie do limuzyny i - zażarcie dyskutując - jadą do centrum Paryża. Nagle zdenerwowany prezes francuskiego stowarzyszenia kreatorów mody niefortunnie krztusi się kanapką i... umiera. Przerażony Sergiej wyskakuje z samochodu i rzuca się do Sekwany. Paryscy detektywi są przekonani, że Oblomov jest mordercą i postanawiają za wszelką cenę go odnaleźć.

O fascynującym niektórych świecie mody ROBERT ALTMAN, po nowojorskiej premierze swojego filmu, wyrażał się jednoznacznie: "To wszystko obłuda, kłamstwo, fałsz i głupota". Jeden z amerykańskich krytyków napisał wówczas nawet, że "Pret-a-Porter" to "krzyk nienawiści do mody". Wykrzywiony i wykpiony w filmie Altmana świat mody nie wszystkim zresztą się spodobał. Nawet krytycy i filmoznawcy zarzucali reżyserowi, że zwyczajnie nie rozumie środowiska mody, która jest zjawiskiem typowo europejskim. Altman jednak wciąż kręci w gruncie rzeczy filmy na jeden, od zawsze ten sam temat. Zarówno w komediowym "M.A.S.H.", muzycznym "Nashville" czy śmieszno-smutnym "Dniu weselnym" reżyser demaskuje mity Ameryki, obnaża pozory i puste gesty oraz krytykuje powierzchowne odbieranie życia.

Festiwalowi jurorzy "Pret-a-Porter" przyjęli dosyć chłodno - film otrzymał jedynie dwie nominacje do Złotych Globów i nagrodę dla najlepszego zespołu aktorów od National Board of Review. Do kin przyciągnął jednak tysiące kinomanów - nie tylko wielbicieli specyficznej, wielowątkowej narracji starego mistrza, ale również amatorów gwiazd, których w filmie Altmana nie zabrakło. W żonę zamordowanego dyktatora olśniewająco wcieliła się Sophia Loren, detektywów śledczych zagrali słynni francuscy komicy Michel Blanc i Jean Rochefort, a na drugim planie przewinęli się m.in. Kim Basinger, Julia Roberts, Lauren Bacall, Cher, Bjork, Naomi Campbell, a nawet... Katarzyna Figura, dla której głośno komentowany w polskiej prasie, epizodyczny występ w filmie Altmana miał być początkiem światowej kariery.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...