Ale kino+
Miesiąc z miniserialem
Film. Priscilla, królowa pustyni

Priscilla, królowa pustyni

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
komediodramat, Australia, 1994, 99 min.
reżyseria: Stephan Elliott
obsada: Bill Hunter, Guy Pearce, Hugo Weaving, Terence Stamp
Premiera w Ale kino+: 20.06.2016 r.
5.00
343
5 głosy | 47 miejsce w rankingu
Priscilla, królowa pustyni

Prowokacyjne kino drogi (a raczej: bezdroży) z charakterem i w pięknym kostiumie. Dwie drag queens oraz transseksualista przemierzają australijskie pustkowia, aby zabłysnąć swoim śmiałym show, a przy okazji na nowo poukładać sobie życie.

Mitzi (Hugo Weaving), czyli Ticky i Felicia (Guy Pearce), czyli Adam to transwestyci. Bernadette (Terence Stamp) to transseksualista. Razem występują jako drag queens. Wyruszają na podbój Australii, w której chcą zdobyć sławę i pieniądze. Każdy z bohaterów jedzie jednak do Australii jeszcze z innego powodu. Adam/Felicia goni za nowymi wrażeniami, Ticky/Mitzi chce odwiedzić bliską rodzinę, zaś Bernadette próbuje wyleczyć się ze smutku po stracie przyjaciela. Kim jest tytułowa Priscilla? To stary, przemalowany na różowo autokar, którym trójka zamierza pokonać pustynię i dotrzeć na miejsce występów. Autokar jednak psuje się na odludziu, pozostawiając bohaterów na łaskę i niełaskę lokalnych mieszkańców. Ku ich zaskoczeniu nieprzychylna Australia daje im jednak znaczącego wielbiciela, Boba (Bill Hunter), dla którego jedna z dziewcząt stanie się wkrótce kimś bardzo wyjątkowym.

Nagrodzony Oscarem za kostiumy brawurowy komediodramat "Priscilla, królowa pustyni" cieszy oko niezwykle barwnymi kadrami, a niecodzienność bohaterów potęguje połączenie pozornych przeciwieństw - są wulgarnie zabawni oraz rozkosznie kiczowaci. Obraz zajął czwarte miejsce na liście dziesięciu najlepszych gejowskich filmów wszech czasów, opublikowanej przez brytyjski magazyn "Out". Był również nominowany do Złotych Globów, otrzymał dwie Bafty, dwie nagrody na Seattle International Film Festival (m.in. jako najlepszy film festiwalu) oraz Chlotrudis Award. Dla reżysera, STEPHANA ELLIOTTA, było to spore zaskoczenie - w wywiadach przyznawał, że bał się o to, czy jego ekscentryczni bohaterowie przypadną do gustu pruderyjnej publiczności. Inspiracją do napisania scenariusza było dla niego poznanie Cindy Pastel, drag-queen z Sydney. Rysy jej biografii zawiera postać Mitzi grana przez Hugo Weavinga. W filmie pojawia się też sam Stephan Eliott, który wystąpił w roli portiera.

KOMENTARZE - ARCHIWUM

#LK2000
Bemowo Siti
14.05.2009 23:23
CYTUJ

Coś w nim jest ! Warto obejrzeć . Ostatnia piosenka na napisach - super ( tekst ) . Tematyka w naszym kraju śliska i niewdzięczna , ale film pozawala chociażby spróbować zrozumieć te środowisko . No i ten duch/krajobrazy Astralii pokazanej z nieco innej strony ...

#lavender
21.06.2009 14:18
CYTUJ

Doskonały film, rzeczywiście coś w nim jest. Nawet nie trzeba tego nazywać. Po prostu - fascynująca opowieść.

#Patsy
21.09.2009 23:26
CYTUJ

film jest boski i ikoniczny. Ale tłumaczenie na język polski fatalne. Na płycie DVD lepsze... bardziej wyłapuje smaczki dialogów.

#PORTISHEAD
21.09.2009 23:26
CYTUJ

Dziękuje ślicznie za powtórzenie tego niesamowitego filmu!!!
100lat:-)

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.